18 Mayıs 2021 - Hoş geldiniz

ALİ KEMAL ÖZCAN KİMDİR? ÖCALAN’IN ONUN KİTAPLARINI OKUYUP BEĞENDİĞİ VE GÖRÜŞMEK İSTEMESİ ÜZERİNE İMRALI’YA GÖNDERİLDİĞİ ‘BİLGİSİ’ HANGİ SENARYONUN ÜRÜNÜDÜR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ALİ KEMAL ÖZCAN KİMDİR? ÖCALAN’IN ONUN KİTAPLARINI OKUYUP BEĞENDİĞİ VE GÖRÜŞMEK İSTEMESİ ÜZERİNE İMRALI’YA GÖNDERİLDİĞİ ‘BİLGİSİ’ HANGİ SENARYONUN ÜRÜNÜDÜR?

Eklenme : 21.06.2019 - 8:15

ALİ KEMAL ÖZCAN KİMDİR? ÖCALAN’IN ONUN KİTAPLARINI OKUYUP BEĞENDİĞİ VE GÖRÜŞMEK İSTEMESİ ÜZERİNE İMRALI’YA GÖNDERİLDİĞİ ‘BİLGİSİ’ HANGİ SENARYONUN ÜRÜNÜDÜR?

 

HDP’nin İstanbul’da “AKP’nin kaybetmesi, demokrasi güçlerinin kazanması” stratejisi ve Cumhur İttifakı’nın, seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu yıpratma çabalarının sonuç vermemesi iktidarı İmralı’ya yöneltti. İktidara yakın Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu’nun terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın “HDP’nin nötr kalmasını düşündüğünü” ve kendisiyle görüşen avukatlarının “vakit geçirmeksizin açıklama yapması gerektiğini” yazmasının ardından dün akşam dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İmralı’ya gönderilen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan’ın “HDP’ye İstanbul seçiminde tarafsızlık çağrısı yaptığını” ileri sürdü.

İddialara göre Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan’ın kendisinin kitaplarını incelediğini ve görüşmek istediğini söyleyerek “Devletin bunu uygun görmesi sonucunda İmralı’da görüşme gerçekleşti. Avukatlarının açıklama yapmadığını öğrenince tepki gösterdi. Bana emanet verdi. Emaneti açıklıyorum. Emanete ihanet edilmez, sadece avukatlar değil, hiç kimse emanete ihanet edemez” dedi. Özcan daha sonra mektubu okudu.

Tabi bu iddianın sorgukanması gerekmiyor mu? Yani Öcalan’nın 8 yıl avukatlarıyla bile görüştürülmediği, ancak 31 Mart seçimlerinden sonra Kürt seçmene mesaj yollamak anlamında yorumlanan bir izinle tekrar İmralı’ya avukatların gittiği düşünülecek olursa bu son gelişme açıklanmaya muhtaç görünmüyor mu? Öcalan’ın kitaplarını okuyup beğendiği Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’ı ‘Getirin bakayım bana bu adamı görüşmek istiyorum.’ deme olasılığı yüzde kaçtır? Kimdir bu Ali Kemal Özcan? Kim tarafından görevlendirilmiştir?

Cumhuriyet’te yer alan habere göre HDP kaynakları “Kesinlikle itibar etmiyoruz. HDP seçmeninin kafasını karıştırmak için yapılmış bir hamle” değerlendirmesini yaptı. İmralı’ya Öcalan’la bağlantısı olmayan bir kişinin gönderilmesi sorgulanırken, avukatlar bugün açıklama yapacaklarını duyurdu. Çıkan haberlere ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de “Son yapılan görüşmenin açıklamasını yarın avukatları yapacak. Kısa bir notunun olduğu ve bu notta da özellikle demokrasi ittifakı, demokratik müzakere gibi geçmişte yaptığı 3 açıklamanın çerçevesinde açıklamalarının olduğu bilgisi geldi. Dolayısıyla Anadolu Ajansı’nın açıklamasına itibar etmemek de yarar var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ‘Apo’ dedi
Gelişmeler üzerine canlı yayında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özcan’ın ziyaretine ilişkin “İktidar mı gönderdi” sorusuna “Bizim derdimiz o değil. Bir iktidar mücadelesi var. Öcalan ile Demirtaş arasında” yanıtını verdi. Erdoğan “Öcalan’ın çok sert açıklamaları var. Demirtaş’a hesap sormaktan tutun dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Onların kendisine ihanet ettiği yönünde. Onların bu ihaneti sebebiyle kesin bir tavrı var” dedi. “Terörist” demekten kaçınan Erdoğan, “Apo” ya da “Öcalan” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları