ALİ TİGREL- EKONOMİ NASIL DÜZLÜĞE ÇIKAR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ALİ TİGREL- EKONOMİ NASIL DÜZLÜĞE ÇIKAR?

18.05.2018 - 8:06

ALİ TİGREL- EKONOMİ NASIL DÜZLÜĞE ÇIKAR?

EKONOMİ NASIL DÜZLÜĞE ÇIKAR?

Dr. Ali Tigrel

Son iki yıl boyunca yaptığım değerlendirmelerde ekonomideki risklere dikkat çekmiş, tedbir alınmadığı takdirde oldukça sıkıntılı bir sürece girebileceğimizi belirtmiştim. Bu süre zarfında bırakınız ciddi tedbir almayı, bana göre önemli iç ve dış politika hataları yapıldı. Tasarruf anlayışı adeta unutuldu. Sonuç iç açıcı değil. Üzülerek ifade etmeliyim ki çok sıkıntılı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu yazıyı da tarihe bir kez daha not düşmek için kaleme almaya karar verdim.

Aslında olaylar çok hızlı gelişmeye başladı. Önce IMF IV. Madde Konsültasyon Raporu yayınlandı. IMF heyeti Şubat 2018 ayı içinde Türkiye’deydi. O sırada erken seçim gündemde değildi. IMF raporunda 2017 yılının yüksek büyüme oranına vurgu yapılırken, başta dış açık, yükselen enflasyon ve aşırı kredi genişlemesi olmak üzere birçok önemli konuya dikkat çekildi. KÖİ projeleri için verilen garantilerin yarattığı riskler üzerinde duruldu.

Erken seçim kararının alınmasından kısa bir süre sonra hükümet vergi aflarını ve emeklilere ikramiye gibi seçim vaatlerini gündeme getirdi. Bunun zaten açık veren bütçeye ciddi bir ek yük getireceğinin ve ilave borçlanma ihtiyacı yaratacağının ne kadar dikkate alındığını bilemiyorum. Ancak şunu biliyorum ki, kamu maliyesinin içinde bulunduğu şartlarda ilave borçlanma ihtiyacı yaratacak bu tür popülist adımların ekonomiye faydadan çok zararı olacaktır.

 

ALİ TİGERL’in yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

EKONOMİ NASIL DÜZLÜĞE ÇIKAR? – DR. ALİ TİGREL

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :