2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

ALMANYA ERDOĞAN AFİŞLERİ NEDENİ İLE YÖNETMELİK DEĞİŞTİRİYOR

Ana Sayfa » DÜNYA » ALMANYA ERDOĞAN AFİŞLERİ NEDENİ İLE YÖNETMELİK DEĞİŞTİRİYOR

Eklenme : 04.05.2023 - 7:47

ALMANYA ERDOĞAN AFİŞLERİ NEDENİ İLE YÖNETMELİK DEĞİŞTİRİYOR

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde bulunan Nürnberg kentinin bazı semtlerinde geçen hafta Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüldüğü afişler asılması yoğun tartışmaya neden oldu.

Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı afişlerde “Türkiye yüzyılı için doğru zaman doğru adam – Zamanında oyunu kullan” ifadeleri yer alırken oy kullanma hakkı olan Türk vatandaşlarına sandığa gitme çağrısı yapıldı. Afişte ayrıca Almanya’daki oy verme tarihleri, saatleri ve sandık kurulan Nürnberg Başkonsolosluğu’nun adresi yer aldı. Söz konusu afişler AK Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından Nürnberg’te bastırılmıştı.

BENZER DURUMLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

DW Türkçe’den Elmas Topcu’nun haberine göre ancak şimdi, yabancı ülke seçimleri için afişler asılmasını mümkün kılan söz konusu yönetmelikte değişiklik yapılacağı ve gelecekte benzer durumların önüne geçileceği açıklandı.

Nürnberg Belediyesi İletişim Dairesi Başkanı Andreas Franke, afişlerin asılmasına imkan veren yönetmelikte değişikliğe gidileceğini, bunun da ileride yurt dışında yapılan seçimler için yabancı partilerin seçim afişlerinin kamuya açık alanlarda asılmasını imkânsız kılacak şekilde olacağını belirtti. Franke, “Bunun hukuki uygunluğu incelendikten sonra belediye meclisi tarafından da onaylanması gerekiyor. Değişiklik, halihazırda müsaade edilen afişleri kapsamıyor ve en erken de haziran veya temmuz ayında tamamlanabilecek” diye konuştu. Nürnberg Belediyesi, Türkiye seçimleri için sadece AK Parti’nin afişlerine izin verilmediğini, aynı şekilde Yeşil Sol Parti’nin 25 afişinin asılmasına da yapılan başvuru üzerine onay verildiğinin altını çizdi.

AK Parti afişleri için özel bir şahsın, Yeşil Sol Parti afişleri için de bir derneğin belediyeye resmi başvuru yaptığı kaydedildi.

Nürnberg Belediyesi ise ülkede geçerli olan Eşit Muamele Yasası gereğince Almanya’da ikamet eden yabancı ülke vatandaşlarının, suç teşkil eden içerikleri olmadığı sürece afişleme gibi taleplerine izin vermekle yükümlü olduğunu vurguladı. Belediyeden yapılan açıklamada, “Diğer partiler de başvuru yapabilir ve afişlerini asabilir” denildi.

‘AFİŞLERİ KİMİN İNDİRDİĞİNİ BİLMİYORUZ’

Afişler yüzünden tartışmalar sürerken Belediye, bu afişlerden bazılarının indirildiğini tespit ettiklerini de aktardı. İletişim Dairesi Başkanı Franke, “Afişlerin indirilmesi direktifi bizim tarafımızdan verilmedi, kimin indirdiğini de bilmiyoruz” dedi ve düne kadar bu konuda polise tek bir şikayet gitmediğini de belirtti. Franke, izin verilen afişlemenin mevcut yasal düzenlemeleri ihlal etmediğini de yineledi.

Yeşil Sol Parti’nin afişlerinin de indirilip indirilmediği konusunda ise Belediye’nin elinde bilgi bulunmadığını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verilerine göre Almanya’da 1,5 milyondan fazla seçmen bulunuyor. Bu rakam ile Almanya, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’nın ardından en çok seçmene sahip yedinci bölge konumuna sahip.

Almanya’da Erdoğan nedeniyle yasal düzenlemelerde değişikliğe gidilmesi yeni değil. Daha önce de Erdoğan’a yazdığı hakaret nitelikli bir şiiriyle komedyen Jan Böhmermann da Berlin-Ankara hattında büyük bir krize neden olmuş, bunun üzerine Almanya yasasında olan ama pratikte kullanılmayan “yabancı devlet adamına hakaret” maddesi suç olmaktan çıkarılmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları