17 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

ALMANYA SEÇİMİNİ YAPTI: 16 YIL SONRA CDU, LİDERLİĞİ SPD’YE KAPTIRDI

Ana Sayfa » DÜNYA » ALMANYA SEÇİMİNİ YAPTI: 16 YIL SONRA CDU, LİDERLİĞİ SPD’YE KAPTIRDI

Eklenme : 26.09.2021 - 22:37

ALMANYA SEÇİMİNİ YAPTI: 16 YIL SONRA CDU, LİDERLİĞİ SPD’YE KAPTIRDI

Almanya’da oy verme işlemi tamamlandı.60,4 milyon seçmenin çağrılı olduğu genel seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre Sosyal Demokrat Parti (SPD) az farkla da olsa birinci parti oldu. Aynı gün Berlin ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde yapılan parlamento seçimlerinde de SPD birinci parti görünüyor.İllk sandık çıkış anketlerine göre Sosyal Demokrat Parti (SPD) ilk tahminlerde yüzde 24,9 oy oranı ile Hristiyan Birlik partilerinin çok az farkla önüne geçti. CDU/CSU’nun oy oranı yüzde 24,7’de bulunurken, Yeşiller partisi ilk tahminlere göre yüzde 14,8 düzeyinde oy aldı. İlk tahminlere göre Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11,2 ve Almanya İçin Alternatif (AfD) yüzde 11,3, Sol Parti ise yüzde 5 oranında oy aldı.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre SPD, uzun bir aradan sonra federal çapta yüzde 26 oyla birinci parti oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre, SPD oylarını dört yıl öncesine göre yüzde 5,5 artırarak yüzde 26’ya çıkardı. Buna karşın Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) partileri 2017 genel seçimlerine göre yaklaşık olarak yüzde 8,7 oy kaybıyla ancak yüzde 24 oy aldı ve tarihinin en kötü sonucunu almış görünüyor.

2013’ten bu yana koalisyon ortaklığı yapan CDU/CSU ile SPD’nin oyları ve milletvekili dağılımın yeniden bir ortaklık için yetip yetmeyeceği ise sonuçların netleşmesinden sonra görülecek.

Son seçimlerde yüzde 8,9 oy oy alan Yeşiller, kesin olmayan sonuçlara göre bu seçimlerde yüzde 15 oy aldı. Oylarını yaklaşık olarak yüzde 6 artıran Yeşiller’in özellikle gençlerden yoğun oy aldığı ifade ediliyor.

2017’deki seçimlerde yüzde 9,2 oy alan Sol Parti, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 5 oy alabildi. Böylece yüzde 4,2’lik oy kaybına uğradı ancak yüzde 5 barajın altında kalabileceği beklentisi de var.

İLK ÇIKIŞ ANKETLERİNİN ANLAMI NEDİR?

Bu kadar başa baş bir yarışta koalisyon olasılıkları şu an belirsiz. Ancak tahminlere göre, seçeneklerden biri “büyük koalisyon”un devam etmesi yani 2013 yılından bu yana Almanya’yı yöneten CDU/CSU ve SPD’nin yeniden koalisyon hükümeti kurması. Diğer koalisyon alternatifleri ise üçlü CDU/CSU, Yeşiller ve FDP koalisyonu veya SPD, Yeşiller ve FDP koalisyonu olarak görülüyor. Yeni başbakanın belirlenmesi koalisyon hükümeti kurulana kadar mümkün olmayacak. Bu süreç aylar alabilir. Başbakan Angela Merkel’in de yeni başbakan seçilene kadar görev yapması gerekiyor.

OLAF SCHOLZ: ALMANYA YENİ BİR BAŞBAKAN İSTEDİĞİNİ ORTAYA KOYDU

Sosyal Demokrat Parti için büyük bir başarı elde ettik. Çok sayıda vatandaş yeni bir başbakan istiyor o da Olaf Scholz olsun dediler. İklim değişikliğine karşı savaşacağız. İnsanların onurlu yaşaması için çalışacağız. Ekonomiyi daha iyi hale getireceğiz.

ARMIN LASCHET: HÜKÜMETİ KURABİLİRİZ

Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet CDU’ya verilen her oy solla yönetilecek bir hükümete karşı verilen bir oydur. Aldığımız sonuç iyi değil belki ama yin e de hükümet kuracak durumdayız. Belki üçlü bir kaolisyon kurarız. Laschet ilk açıklamasında koalisyonu “birlik partilerinin liderliğinde” kurmak için ellerinden geleni yapacakalrını söyledi. Laschet’in “geleceğin koalisyonu” ifadelerini kullanması FDP ve Yeşiller ile bir koalisyon sinyali olarak yorumlandı. Laschet “Almanya’yı bi arada tutmalıyız” diyerek “Bütün demokratların çaba göstermesine ihtiyaç olduğunu” belirtti.

ANNALENA BAERBOCK: GELECEKTE İKTİDAR OLMAK İÇİN GÖREV VERİLDİ

Seçimlerden sonra ilk açıklmayı yapan  Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock “Bu kez iktidara gelecek kadar oy alamadık. Ama gelecek için bu görevi aldık. Yeni nesil tercihini Yeşiller’den yana koydu” dedi. Baerbock, hayal kırıklığı yaratan seçim sonucunun büyük oranda “kendi hataları” ile ilişkili olduğunu söyledi. Baerbock sözlerine “Bu akşam kutlama yapamıyoruz. Birinci parti olmak ve ülkeyi şekillendirmek istedik. Daha fazlasını istedik. Kısmen seçim kampanyasının başında bizzat yaptığımız hatalar, özellikle de kendi hatalarım nedeniyle bunu başaramadık. Bu sefer yetmedi ama partimizin bir gelecek misyonu var… Şimdi bu misyona odaklanacağız. Gece devam ediyor… Bu ülkenin bir iklim hükümetine ihtiyacı var, seçimin sonucu bu” şeklinde sürdürdü.

Yeşiller partisi eş başkanı Robert Habeck ise partisinin her türlü koalisyon alternatifi için müzakerelere açık olduğunu söyledi. Yeşiller’in kurulacak yeni “hükümette güçlü bir şekilde yer almak için iyi bir şansı” olduğunu belirten Habeck “Hükümette yer almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları