ALTIN KOZA ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » ALTIN KOZA ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

29.09.2019 - 17:54

ALTIN KOZA ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

 

 

 

Bu yılki Ulusal Yarışma’nın tartışmasız kazananı En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni (Federico Cesca) ve Film-Yön En İyi Yönetmen ödüllerini alan “Nuh Tepesi” adlı film oldu. Filmin yönetmeni Cenk Ertürk başta Ali Atay olmak üzere tüm oyuncularına ve filme destek verenlere teşekkür etti ve daha önce Tribeca Film Festivali’nde ödül alırken söylediği sözleri bir kez de Adana’da Türkçe olarak tekrar etti: “Ben zor zamanlarda ayakta durmayı annemden, kırılganlığı ise babamdan öğrendim.”

Törende öne çıkan bir diğer yapım Kıvanç Sezer imzalı “Küçük Şeyler” adlı filmdi. Sezer’in yazdığı senaryo En İyi Senaryo Ödülü’nü alırken, filmin oyuncularından Alican Yücesoy En İyi Erkek Oyuncu, Başak Özcan ise Umut Veren Kadın Oyuncu ödüllerini aldılar. Pelin Esmer’in son filmi “Kraliçe Lear” gecede üç ödül alan bir diğer yapımdı. Yılmaz Güney Ödülü’nü alan film ayrıca Cüneyt Cebenoayan adına verilen SİYAD En İyi Film Ödülü ile En İyi Müzik Ödülü’nü (Barış Diri) aldı. Yılmaz Güney Ödülü’nü takdim etmek üzere sahneye gelen Jüri Başkanı Serra Yılmaz, “Sinemacılarımıza serzenişte bulunmak istiyorum. Filmlerde kadın karakteri eksik. Eşitlik hikâyelere de yansımalı, ha gayret” sözleriyle büyük alkış aldı. Barış Atay’ın ikinci uzun metrajlı filmi “Aden” de birden fazla ödül alan yapımlardandı. Filmin başrol oyuncularından Funda Eryiğit En İyi Kadıncı Oyuncu Ödülü’ne layık bulundu.

Film ayrıca En İyi Sanat Yönetmeni (Devrim Öner Ünal) ödülünü de aldı. Adana İzleyici Ödülü ise Nihat Durak’ın yönettiği “Kapı” adlı filme gitti. Füsun Demirel “Görülmüştür” ile Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık bulundu. Almanya’da bulunduğu için törene katılamayan Demirel’in sahneden okunan mesajında şu ifadeler yer alıyordu: “39 yıldır oyunculuk yapıyorum, ustalarımdan el aldım, düşünce aldım. Ve canım ülkemde onların ışığında üretmeye çabalarken, hayır diyorum, delirmeyeceğim. Biz buradayız, ilk mağara resmi duvara çizildiğinden, Sümerce ilk dize tablete yazıldığından beri on bin yıldır buradayız. Hiçbir yere gitmiyoruz, susmuyoruz, özgür düşüncemizle sanat üretmeye devam edeceğiz. Aşkola yürekli sanat emekçilerine, aşkola.”

“Görülmüştür” ayrıca En İyi Kurgu (Ali Aga) ödülüne de layık bulundu. Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise “Uzun Zaman Önce” adlı filmle Serdar Orçin’in olurken, Umut Veren Erkek Oyuncu ödülü “Kronoloji” filmiyle Beran Sosyal’ın oldu

ONUR ÖDÜLLERİ LİVANELİ VE OLCAY’A

Gecede Çukurovalı çok yönlü sanat adamı Zülfü Livaneli’ye Yaşam Boyu Başarı Ödülü; Zuhal Olcay’a ise Onur Ödülü takdim edildi. Livaneli, “Adana gibi bir şehri yiğit duruşuyla kazanan Zeydan Karalar kardeşim zaten bana büyük bir ödül vermişti. Ve demişti ki, bizim karalarımız onların aklarından iyidir” sözleriyle alkış alırken, Zuhal Olcay da duygularını şu sözlerle ifade etti: “İnsan hangi işi yaparsa yapsın eğer kendi karanlık tarafına yeniliyor, başkalarının ve kendinin onurunu çiğniyorsa, başarıdan söz etmek mümkün değildir. Çünkü onur insan hayatından uzundur”.

 

Festivalde ödüle layık görülen sanatçı ve eserler sırasıyla şöyle:

– Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ödülleri

En İyi Film Ödülü: Nuh Tepesi (Cenk Ertürk)

Yılmaz Güney Ödülü: Kraliçe Lear (Pelin Esmer- Dilde Mahalli)

Adana İzleyici Ödülü: Kapı (Nihat Durak )

En İyi Yönetmen Ödülü: Nuh Tepesi (Cenk Ertürk)

En İyi Senaryo Ödülü: Küçük Şeyler (Kıvanç Sezer )

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Aden (Funda Eryiğit)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Küçük Şeyler (Alican Yücesoy )

En İyi Müzik Ödülü: Kraliçe Lear (Barış Diri )

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Nuh Tepesi (Federico Cesca)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Aden (Devrim Öner Ünal)

En İyi Kurgu Ödülü: Görülmüştür (Ali Aga )

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Füsun Demirel (Görülmüştür)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin (Uzun Zaman Önce)

Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan (Küçük Şeyler)

Umut Veren Erkek Oyuncu Ödülü: Beran Soysal (Kronoloji)

Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Nuh Tepesi )

SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Kraliçe Lear (Pelin Esmer)

Bahçeşehir Koleji En İyi Film Özel Ödülü: Kapı (Nihat Durak)

– Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödülleri

En İyi Film: Ayakkabı (Nehir Tuna)

– Adana Kısa Film Yarışması Ödülleri

En İyi Film: Küfe (Yusuf Yılmaz)

– Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

En İyi Deneysel Film: Farklı Ağıllar (Mehmet Özbek)

En İyi Belgesel Film: Hatırımda (Soner Akalın)

En İyi Kurmaca Film: Servis (Ramazan Kılıç)

Jüri Özel Ödülü: Dede (Ahmet Keçili)

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :