10 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

AMASRA MADEN FACİASINDA İHMALE KURBAN VERDİĞİMİZ 43 İŞÇİMİZİN ACISI HİÇ DİNMEDİ..PATLAMAYA İLİŞKİN DAVANIN İLK DURUŞMASI BUGÜN GÖRÜLECEK

Ana Sayfa » GÜNCEL » AMASRA MADEN FACİASINDA İHMALE KURBAN VERDİĞİMİZ 43 İŞÇİMİZİN ACISI HİÇ DİNMEDİ..PATLAMAYA İLİŞKİN DAVANIN İLK DURUŞMASI BUGÜN GÖRÜLECEK

Eklenme : 25.04.2023 - 7:55

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı madende 43 işçinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin davanın ilk duruşması bugün Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Faciaya ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda açılan davada sekizi tutuklu 23 sanık yargılanacak. Sanıkların ifadelerinin dinlenmesiyle başlayacak duruşma öncesi aileler Bartın Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapacak.

Sosyal Haklar Derneği (SHD) avukatlarından Evren İşler, “TTK bir kamu kurumu. Ancak buradaki sorumluların, TTK yöneticilerinin yargılanmadığını görüyoruz. Kamu kurumu olduğu için aslında siyasi sorumlular da olmalı. Ancak yargılama sürecinde siyasi sorumlular da bulunmuyor. İtiraz ettiğimiz eksiklerden birisi budur. Katliamın nedeni liyakatsiz kadrolar ve hükümet politikaları” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten Rıfat Kırcı’nın haberine göre sanıkların kast ile öldürme suçundan ceza alması için mücadele edeceklerini vurgulayan İşler, “Burada TTK yöneticileri, maden müdürlerine üretimi artırdığı için ödüller verdi. Yetersiz sayıda işçiyle, maden kapasitesinin üzerine çıkarak gerekli ekipman ve teknik donanımı sağlamadan yapılan üretimde ölümün gerçekleşeceği biliniyordu. Bu olası kasttır”  dedi.

DAVANIN SEYRİ

Hükümetin ülkenin en güvenli ve modern maden ocağı olduğunu belirttiği TTK Amasra Müessesesi’ne ait maden ocağında 14 Ekim’deki patlamada 43 işçi yaşamını yitirirken dokuz işçi de yaralanmıştı. Patlamanın ardından hemen başlatılmayan soruşturma üç gün sonra 17 Ekim’de başlatıldı. Soruşturmanın başlatılması ardından TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı.

Zanlılardan Cihat Özdemir, müessese müdür yardımcısı Salih Atmaca, işletme müdürü Selçuk Ekmekci, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu ve başmühendis Mehmet Tural ile ocaktan sorumlu maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ve emniyet mühendisi Şahan Kahraman “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan tutuklandı. İddianamede, tutuklu Özdemir, Ekmekci, Soylu ve Tural hakkında 42 kez “olası kastla öldürme” suçundan toplam 840 yıldan 1050 yıla kadar, 4 kez “olası kastla yaralama” suçundan da toplam 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

 

İLGİLİ HABER: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bartın Amasra’daki faciada yerin 300 metre altında iş cinayetine kurban giden işçilerden birinin ablası, kardeşinin 15 gün önce yaklaşan tehlikeyi anlattığını ”Gaz kaçağı var, bizi patlatacak” dediğini gözyaşları içinde tek tek aktardı. Aslında başka uyarılarda var. Peki bunlar yaşanırken grizu patlamasında hayatlarını kaybeden işçilerin de üyesi oldukları sendikanın makam odasında olaydan 10 gün önce neler yaşandı?

İHMALE KURBAN VERDİĞİMİZ 43 MADENCİMİZİN ÜYESİ OLDUKLARI SENDİKANIN MAKAM ODASINDA KÖÇEK OYNATMIŞLAR..

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları