28 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

AMASRA’DA ”GELİYORUM” DİYEN FACİADA SENDİKACILAR SUSMUŞ, İŞÇİLER FERYAD ETMİŞ

Ana Sayfa » GÜNCEL » AMASRA’DA ”GELİYORUM” DİYEN FACİADA SENDİKACILAR SUSMUŞ, İŞÇİLER FERYAD ETMİŞ

Eklenme : 30.12.2022 - 8:14

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

Bilindiği gibi Amasra’da 42 işçinin ölümüyle sonuçlanan faciada yaklaşan tehlikeyle ilgili madencilerin ailelerine, birbirlerine kaygılarını ifade ettiklerine yönelik çok sayıda bilgi o dönem kayıtlara geçti. Hatta Erdoğan’ın taziyeye gittiği sırada eşini kaybeden acılı bir kadının ”İhmal var, ne olur araştırın” diye ekranlara yansıyan görüntüleri çok dikkat çekmişti. Bu süreçte hiç konuşmayan iki kişi vardı: İlki Türk İş Başkanı Ergün Atalay, diğeri Genel Maden İş Sendikası Başkanı Hakan Yeşil. Ölen işçilerin Türk İş’e bağlı bu sendikanın üyesi oldukları düşünüldüğünde ortaya şu gerçek çıkıyordu: Amasra’daki madende çalışma koşulları o kadar kötüydü ki, gerekli önlemler alınmış olsaydı bu facia kesinlikle yaşanmazdı Önlemleri alınmamış olmasının ilk sorumlusunun Hakan Yeşil olduğu sonradan apaçık ortaya çıktı. Yeşil olaydan iki gün sonra orada yaptığı, ahlak sınırlarını zorlayan açıklamasında şunları söyledi:

”Derhal üretime geçeceğiz, buradan çıkarılan kömüre ülkenin ihtiyacı var. O nedenle işçilerimizin ocaklara inip çalışmaya başlamaları büyük önem taşıyor.”

Bu, ihmale kurban giden 42 işçinin sendikalarının başkanı sıfatıyla Hakan Yeşil’in olayın üstünü örtmek, işbirliği içinde olduğu sorumluları gözden uzak tutmak amacıyla yaptığı en ahlaksızca açıklamaydı. Sözleri kayıtlara geçti. Daha da ilginci Yeşil’in kamuoyunda çok tartışılan genel başkan seçildikten sonra makamında köçek oynatma girişimiydi. Kamera görüntülerinde Yeşil makamında oynayanları seyrederken, çevresindeki güruğun köçekle göbek atma sahnelerini ilgili haberimizde izleyebilirsiniz.

İşte bütün bunları doğrulayan yeni bir gelişme daha yaşandı.

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’ne ait maden ocağında 14 Ekim’de meydana gelen patlamada 42 işçi yaşamını yitirmiş, 10 işçi yaralanmıştı.

Facianın ardından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir ve TTK Amasra Müessese İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi’nin de olduğu sekiz kişi tutuklandı.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre konuyla ilgili soruşturma sürerken faciaya ilişkin dava dosyasına yeni bir belge daha girdi. Dava dosyasına giren bir CD’de Amasra’daki maden işçilerinin yetkili sendikaya tepkilerinin yer aldığı bir video olduğu öğrenildi.

Söz konusu videoda facianın yaşandığı madende yetkili olan Genel Maden İş Sendikası’nın Amasra Şubesi yetkilileri ile maden işçileri arasında bir tartışma olduğu görüldü. Videoda maden katliamında yaşamını yitiren Murat Ergin’in, sendika yetkililerine “Milletvekili gelmese ocağa girdiğiniz yok. Arkadaşımızın ayağı kırıldı. Zamanında neden kontrol etmediniz? Onca temsilciniz var, nerede eksik var diye haftada bir gün ocağa girip bakamadınız mı?” dediği görüldü.

İLGİLİ HABER:

TÜRK İŞ’E BAĞLI GENEL MADEN İŞ SENDİKASI’NIN MAKAM ODASINDA KÖÇEK OYNATTILAR

TÜRK İŞ’E BAĞLI GENEL MADEN İŞ SENDİKASI’NIN MAKAM ODASINDA KÖÇEK OYNATTILAR

MAKAMINDA KÖÇEK OYNATAN SENDİKACI İŞVEREN TEMSİLCİSİ GİBİ KONUŞTU: EN YAKIN ZAMANDA ÜRETİME BAŞLANACAKTIR

MAKAMINDA KÖÇEK OYNATAN SENDİKACI İŞVEREN TEMSİLCİSİ GİBİ KONUŞTU: EN YAKIN ZAMANDA ÜRETİME BAŞLANACAKTIR

İHMALE KURBAN VERDİĞİMİZ 41 MADENCİMİZİN ÜYESİ OLDUKLARI SENDİKANIN MAKAM ODASINDA KÖÇEK OYNATMIŞLAR

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları