7 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

AMASRA’DAKİ MADEN FACİASINDA YAKINLARINI KAYBEDEN AİLELERE BASKI..PERDE ARKASINDA İHMALE KURBAN GİDEN 42 İŞÇİNİN BAĞLI OLDUĞU GENEL MADEN İŞ SENDİKASI’NIN YÖNETİCİLERİ DE VAR

Ana Sayfa » GÜNCEL » AMASRA’DAKİ MADEN FACİASINDA YAKINLARINI KAYBEDEN AİLELERE BASKI..PERDE ARKASINDA İHMALE KURBAN GİDEN 42 İŞÇİNİN BAĞLI OLDUĞU GENEL MADEN İŞ SENDİKASI’NIN YÖNETİCİLERİ DE VAR

Eklenme : 20.11.2022 - 21:26

AMASRA’DAKİ MADEN FACİASINDA YAKINLARINI KAYBEDEN AİLELERE BASKI..PERDE ARKASINDA İHMALE KURBAN GİDEN 42 İŞÇİNİN BAĞLI OLDUĞU GENEL MADEN İŞ SENDİKASI’NIN YÖNETİCİLERİ DE VAR

Bartın Amasra’da TTK’ye bağlı maden ocağında 42 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından başlatılan soruşturma devam ederken, yakınlarını kaybeden ailelere baskı yapıldığı ifade ediliyor. Kendilerinin emniyetten olduğunu söyleyen şahıslar, avukatlara vekalet veren aileleri arayarak, “İl dışından gelenlere vekalet vermeyin” diyor.

Evrensel’den Hilal Tok’un haberine göre Aileleri arayan şahısların, “Dışarıdan gelen avukatlara niye vekalet verdiniz? Bunlar Soma’da karşı tarafla anlaşıp para alarak daha fazla suçlu olmasına rağmen çok az kişiyi tutuklattılar. Bartın’dan avukatlara verin davanızı, pazartesi günü emniyete gelin, biz sizi güvenilir avukatlara yönlendirelim” gibi ifadeler kullandığı belirtildi.

Ayrıca ailelerin evlerine giden kimi derneklerin “Dışarıdan avukatlara vekalet vermeyin, bunlar sizden para almayıp PKK’den para alıyorlar” gibi ifadeler kullanıldığı belirtildi.

Ailelerin avukatları, hem telefon aramaları hem ziyaretlerin paralel bir karalama kampanyasına dönüştüğünü belirtirken, emniyetten olduğunu söyleyen kişilerin, araya akraba ve yakınlar sokup onlar üzerinden aynı mesajları ailelere ilettiğini söylüyor.

Amacın aileleri tedirgin etmek olduğu ve karar aşamasındaki aileleri etkilemek olduğunu söyleyen avukatların yanı sıra, aileler de, “kamu yetkilileri” olduklarını söyleyen kişiler tarafından “madenci nöbetine katıldıkları için” telefonla taciz edildiklerini aktardı.

Madenci Anıtı’nda hayatını kaybeden madencileri anmak için ateş yakan aileler, “Siz Hıristiyan mısınız, neden ateş yakıyorsunuz” gibi sorulara maruz kaldıklarını belirtti.

Aileler daha önce Soma, Ermenek, Hendek gibi büyük işçi katliamlarını takip eden, tüm Türkiye’den farklı farklı illerden, barolardan avukatların bu davayı sahiplenmesini istedikleri için vekalet verdiklerini belirtti.

GMİS’TEN SKANDAL AÇIKLAMA: “PKK, ŞEHİT, GAZİ, ÇANAKKALE… BU MÜESSESEYİ YAŞATMALIYIZ”

Öte yandan hayatını kaybeden 42 madencinin de üyesi olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri, Amasra’da skandal bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu sözler sarf edildi:

“Bu bölgenin insanı bedeller ödeyerek bu ülkenin ekonomisine can kattı. Keşke olmasaydı dediğimiz son bedeli de hep beraber ödedik.

Savaşta, zaman zaman cephede arkadaşımızı kucağımızda kaybedebiliyoruz. Çanakkale’de, PKK’yla ülkenin dört bir yanında yapılan mücadelelerde, gazilerimiz, büyüklerimiz, arkadaşları kucaklarında şehit olduğu halde savaşmaya devam ettiler.

Bize düşen bugün üretim cephesinde arkadaşlarımız ve canlarımızı vermiş olmamıza rağmen mücadele etmektir.

Bugün ülkemizin kömüre ihtiyacı var. Dünyada enerji savaşlarının had safhaya çıktığı, mazlumların sömürüldüğü, insanların katledildiği, kömürün yer altında durma gibi bir şansı yok.

Müessesemiz bizim için çok değerli. Hele hele bu kadar bedel ödendikten sonra bu müessesenin yaşaması herkesin asli vazifesidir.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları