AMERİKA TÜRKİYE’NİN DİBİNE DİNAMİT KOYAN FETHULLAH’I VERMEDİ AMA BRUNSON’U ALDI. ERDOĞAN’IN SÖZLERİYLE ”VER PAPAZI AL PAPAZI.” YAKLAŞIMI ÇÖKTÜ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » AMERİKA TÜRKİYE’NİN DİBİNE DİNAMİT KOYAN FETHULLAH’I VERMEDİ AMA BRUNSON’U ALDI. ERDOĞAN’IN SÖZLERİYLE ”VER PAPAZI AL PAPAZI.” YAKLAŞIMI ÇÖKTÜ.

12.10.2018 - 18:42

AMERİKA TÜRKİYE’NİN DİBİNE DİNAMİT KOYAN FETHULLAH’I VERMEDİ AMA BRUNSON’U ALDI. ERDOĞAN’IN SÖZLERİYLE ”VER PAPAZI AL PAPAZI.” YAKLAŞIMI ÇÖKTÜ.

Odatv-  Türkiye ile ABD arasında krize neden olan ABD’li rahip Andrew Brunson’un yargılanmasına devam edildi. Savcı mütalaasında Brunson’un 10 yıl hapisle cezalandırılmasını ve adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti. Brunson ifadesinde “Türkiye’yi seviyorum. Beraatimi istiyorum” dedi. Mahkeme karar için duruşmaya ara verdi.

Mahkeme, Brunson’u 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca verdiği kararla ev hapsini ve yurtdışı yasağını kaldırdı. Brunson bu kararla ABD’ye geri dönebiliyor. Brunson’a verilen hapis cezası, tutuklu kaldığı süreye sayıldı.

Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada “Sizde de bir papaz (Fethullah Gülen) var, bizde de. ‘Ver papazı, al diğer papazı’ dedim. Hemen, ‘karıştırma orayı’ diyorlar. Yok öyle şey” demişti. Bugünkü kararla Brunson ABD’ye dönebiliyor ancak Gülen hala ABD’de.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Brunson kararı ile ilgili “Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur. ABD başkanı Donald Trump’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz” dedi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Brunson davasına ilişkin soruyu “Türkiye hukuk devletidir. Davanın, dosyanın içeriğini bilmiyoruz. Yargıçlarımız, savcılarımız hukuk devletinin kuralları içerisinde gereken kararı verecektir” diye yanıtladı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :