AMERİKA’DA 350 GAZETE TRUMP’A KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI. TÜRKİYE’DEKİ DURUMSA FOTOĞRAFTA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE: TEK SES

Ana Sayfa » GÜNCEL » AMERİKA’DA 350 GAZETE TRUMP’A KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI. TÜRKİYE’DEKİ DURUMSA FOTOĞRAFTA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE: TEK SES

16.08.2018 - 16:32

AMERİKA’DA 350 GAZETE TRUMP’A KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI. TÜRKİYE’DEKİ DURUMSA FOTOĞRAFTA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE: TEK SES

Deutsche Welle’nin’haberine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde gazeteler, Başkan Donald Trump’ın medyaya yönelik “yalan haber yapıldığı” ve “medyanın Amerikan halkının düşmanı olduğu” yönündeki suçlamalarına karşı birleşti.

Gazeteler bugünkü başyazılarını Trump’ın suçlamalarına karşı ortak tavırlarını gösterdi.

Amerikan basınının Trump’a karşı birlik olması yönündeki çağrı, Boston Globe gazetesinden geldi.

Birlik olma kampanyasına ülkenin farklı yerlerinden 350 gazetenin katıldığı bildirildi. Boston Globe basına yöneltilen suçlamalara karşı “Özgür basını devlet tarafından kontrol edilen basınla takviye etmek, yolsuzluk yapan bir rejimin ülkede gücü ele geçirme yolundaki ilk hedefidir” ifadelerini kullandı.

Gazete, Trump’ın kendi politikalarını eleştiren gazeteleri “halkın düşmanları” olarak lanse etmeye çalışmasının da tehlikeli sonuçları olacağına dikkat çekti.

‘BİZ HALKIZ’

Deutsche Welle’deki habere göre, Trump’a karşı düzenlenen kampanyaya katılan gazetelerden Syracuse New Times, “Biz halkın düşmanı değiliz. Biz halkız. Bizler yalan haber değiliz. Bizler haberiz ve gece gündüz olguları doğru aktarabilmek için sıkı çalışıyoruz” ifadesine yer verdi. New York Times gazetesi de yorum köşesinde, okuyuculara yerel gazetelere abone olma çağrısı yaptı.

Öte yandan Türkiye’de iktidarın 16 yılda medyayı tek elden yönetilen bir yapıya dönüştürmesi, geçtiğimiz günlerde tümü aynı manşeti atan yandaş gazetelerin yan yana dizilmiş ilk sayfalarından anlaşılıyordu. Demokrasinin en temel belirleyicisi olan çok sesliliğin yukarıdaki fotoğrafta da görüleceği üzere yok edildiği artık apaçık bir gerçek.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :