AMERİKA’NIN SURİYE’DEN ÇEKİLME KARARI DÜNYA BASINININ DA GÜNDEMİNDE: BU KARARIN KAZANANLARI TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN’DIR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » AMERİKA’NIN SURİYE’DEN ÇEKİLME KARARI DÜNYA BASINININ DA GÜNDEMİNDE: BU KARARIN KAZANANLARI TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN’DIR.

20.12.2018 - 10:00

AMERİKA’NIN SURİYE’DEN ÇEKİLME KARARI DÜNYA BASINININ DA GÜNDEMİNDE: BU KARARIN KAZANANLARI TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN’DIR.

Trump’ın beklenmeyen Suriye’den çekilme kararına, Aljazeera International, DW ve France24 tv kanalları haber programlarında ilk sırada yer verdiler.

Trump’ın bu kararı kendi partisinin parlamento üyeleri yanında, kabinesindeki bakanlar tarafından bile şaşkınlıkla karşılandı ve hatta dehşet verici, hatalı bir karar olarak nitelendirilerek karşı çıkıldı.

Aljazeera Washington Muhabiri Patty Culhane, Pentagon’un  büyük bir şaşkınlık içinde olduğunu ve önümüzdeki günlere ilişkin olası gelişmelerin kimse tarafından kestirilemediğini bildirdi. Bu arada Savunma Bakanlığı’nca yapılacağı bildirilen basın bilgilendirme toplantısı iki kez ertelenmenin ardından iptal edildi. Culhane bu durumun, kimsenin bundan sonraki aşamada ne olacağını bilmiyor olmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Culhane, bu arada Türkiye’ye verilmesi askıya alınan 3.5 milyar dolar tutarındaki Patriot füzeleri ile ilgili onay verildiğini söyledi. 

DW’da ise Trump’ın kararı sonrası Kürtlerin bölgedeki gücünün büyük ölçüde zafiyete uğrayacağını, bunun da Türk Ordusu’ un Kürtler üzerine yapacağı harekatı rahatlatacağını bildirildi. Trump’ın kuvvetlerini çekme kararının, erken saatlerde Erdoğan’ı telefonla arayarak kendisine haber verdiği de iletilen haberler arasındaydı.

Diğer taraftan Aljazeera’nın BM Muhabiri James Bay’in İsrail’in BM’deki Büyükelçisi Danny Danon’a, “İsrail’in durumdan endişe edip etmediği” sorusunda, B.Elçi Danon, esas sorunlarının İran ile olduğunu, ABD’nin kuvvetlerini çekmesiyle rahatlayacak İran’ın, İsrail sınırlarına güç yığmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini ifade etti.

Bütün yorumcuların ortak görüşü ise Amerika’nın Suriye’den çekilme kararında Türkiye’nin kazanan taraf durumunda olduğu, Rusya ve İran’ın da işlerinin kolaylaştığı, Kürtlerinse büyük bir terk edilmişlik düşüncesiyle Esat’a yaklaşabilecekleri yönünde. 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :