ANALİZ- SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI: ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA F-35 VE S-400 KRİZİ FARKLI BİR NOKTAYA DOĞRU KAYIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » ANALİZ- SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI: ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA F-35 VE S-400 KRİZİ FARKLI BİR NOKTAYA DOĞRU KAYIYOR

30.05.2019 - 10:49

Sönmez Çetinkaya

Sönmez Çetinkaya

yazarın tüm yazıları
ANALİZ- SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI: ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA F-35 VE S-400 KRİZİ FARKLI BİR NOKTAYA DOĞRU KAYIYOR

Trump ile Erdoğan’ın, ABD ile Türkiye arasındaki en önemli sorun haline gelen S 400 krizi başta olmak üzere, diğer başlıkların da görüşüldüğü bir telefon görüşmesine dair haberler gündemdeki yerini koruyor.

İkilinin özellikle S-400 konusunu  ayrıntılı olarak Haziran ortasında Japonya’nın Osaka kentinde yapılacak G20 zirvesi sırasında ele almalarının beklendiği bildirildi.

Bilindiği gibi ABD, Türkiye’nin parasını ödediği ifade edilen F-35’leri teslim etmek için, uzunca bir süredir Türkiye’nin S-400 kararından vazgeçmesini israrla talep ediyor. Türkiye ise düne kadar muhtelif gerekçeler ileri sürerek bu kararından vazgeçmekte direniyordu.

Ancak dün gelen ABD kaynaklı haberlere göre, Türkiye’den S 400 alımını ertelemesi veya başka bir ülkeye kaydırması şeklindeki ABD taleplerinin Türkiye tarafından anlayışla karşılanabileceği ve kararın Trump-Erdoğan karşılıklı görüşmesinde verileceği belirtiliyor.

ABD’nin bu talebinin Türkiye tarafından kabul edilmesi halinde, F 35’lerin tesliminde bir sorun kalmayacağı gibi, Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Patriot füzesavar sistemlerinin de verilebileceği ifade ediliyor.

Diğer taraftan, Irak’ın Moskova Büyükelçisi Mansur Hadi, 14 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri almaya karar verdiğini açıklamıştı.

Bu açıklamanın hemen ertesi günü  Irak Başbakan’ı Adil Abdülmehdi’nin Ankara’ya gelmesi, akıllara Türkiye’nin almaya karar verdiği S-400’lerin ABD’nin talebini yerine getirmek üzere, Irak’a mı kaydırılacağı sorusunu akıllara getirdi.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda yapmakta kararlı olduğu müdahale ve Rusya’ya karşı kaygılarının artması, ABD ile yeni bir sürece gireceğinin işaretlerini oluşturuyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :