7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

ANKARA BUNU KONUŞUYOR: ”İYİ PARTİ KRİTİK EŞİĞİ AŞTI AMA ADAY BELİRLEME MEDYADA GRUP BAŞKANI İSMAİL TATLIOĞLU ELİYLE YAPILIYORSA SIKINTI YARATIR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ANKARA BUNU KONUŞUYOR: ”İYİ PARTİ KRİTİK EŞİĞİ AŞTI AMA ADAY BELİRLEME MEDYADA GRUP BAŞKANI İSMAİL TATLIOĞLU ELİYLE YAPILIYORSA SIKINTI YARATIR”

Eklenme : 24.05.2022 - 16:07

ANKARA BUNU KONUŞUYOR: ”İYİ PARTİ KRİTİK EŞİĞİ AŞTI AMA ADAY BELİRLEME MEDYADA GRUP BAŞKANI İSMAİL TATLIOĞLU ELİYLE YAPILIYORSA SIKINTI YARATIR”

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimine yaklaşık bir yıl kalmışken, ekonomik kriz başta olmak üzere birçok toplumsal sorun muhalefetin adayının kim olacağına dair tartışmaları gündemde tutuyor. Öyle ki AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, “Adayları bile belli değil” diyerek bir anlamda propaganda yürütüyor.

Bu kapsamda yapılan bazı anketlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere birçok ismin adı öne çıkıyor.

Kamuoyunun yanıtını merak ettiği bir diğer konu da milletvekili seçimlerinde partilerin alacağı oy oranları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) sandalye dağılımının nasıl şekilleneceği.

T24 yazarı Murat Sabuncu, önemli bir kuruluşun bu ay yaptığı ve sadece abonelere gönderdiği anketinden dikkat çeken bir detay aktardı  .

“İyi Parti yüzde 20 barajını aşmış. Akşener uzun yıllardır siyasette olan bir isim ama partisi henüz 4.5 yıllık. Aldığı mesafe önemli” diyen Sabuncu, yazısının ilerleyen bölümlerinde şu değerlendirmeyi yaptı:

‘ORTAYA ÇIKAN BÜYÜK ENERJİ ORTAK BİR HAVUZDA BİRİKMİYOR’

“İYİ Parti seçmende ciddi bir karşılık bulmaya başladı. Yirminin üstü de gerçekten önemli başarı. Akşener’in son reklamda verdiği kucaklayıcı mesajlar da ‘az kaldı’ sloganı da çok önemli. Ancak herkes biliyor ki Meclis seçimlerinde ayrı ayrı olunsa da altılı masanın ‘başbakanlık’ ya da sistem değişikliği için bir arada durarak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak için yüzde 50 artı 1’i alması önemli. CHP’nin Maltepe Mitingi, DEVA’nın Gaziantep mitingi, İYİ Parti’nin alan çalışması şüphesiz önemli. Ancak bunlar kendi seçmenlerini artırırken ortaya çıkan büyük enerji ortak bir havuzda birikmiyor.

‘İYİ PARTİ’NİN ADAY BELİRLEME SÜRECİNDE MASAYA AĞIRLIĞINI KOYACAĞI ORTAYA ÇIKIYOR’

Kılıçdaroğlu’nun ya da başka bir ismin adaylığı ya da aday olmaması elbette tartışılır-tartışılmalıdır. Ama bu tartışma medyada hem de grup başkanı eliyle, altı liderin buluşmasına bir hafta kala yapılırsa ortaya çıkan sonuç ortaklık içinde sıkıntı yaratır. İYİ Parti’nin elindeki güce bakarak cumhurbaşkanı adayını belirleme sürecinde masaya ağırlığını koyacağı ortaya çıkıyor.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları