22 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

ANKARA’DA ”BARINAMIYORUZ” EYLEMİNDE ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Ana Sayfa » EĞİTİM » ANKARA’DA ”BARINAMIYORUZ” EYLEMİNDE ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Eklenme : 12.12.2021 - 14:40

ANKARA’DA ”BARINAMIYORUZ” EYLEMİNDE ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversite öğrencileri, yüksek ev kiraları ve yurt sorununa tepki göstermek için bir araya geldi. Öğrenciler Meclis’te bütçe görüşmelerinin devam ettiği günde seslerini duyurabilmek için Ankara Ulus Meydanı’nda ‘Barınamıyoruz’ eylemi organize etti.

Sabah saatlerinden itibaren gözaltına alınanların sayısı 90’ı geçti. Ankara’nın girişi ve Yüksel Caddesi’nin ardından polis, çok sayıda öğrenciyi Konur Sokak’ta gözaltına aldı.

‘GENÇLERE YOLU AÇ!’

Ankara Valiliği’nin, ‘Barınamıyoruz Hareketi’nin 12 Aralık’ta saat 12.00’de düzenleyeceği eylemin “uygun” görülmediğini açıklamasının ardından sabah saatlerinde çok sayıda öğrenci otobüslerle bulundukları kentlerden Ankara’ya doğru yola çıktı. Sabah saatlerinde Ankara girişinde durdurulan öğrencilere polis tarafından kente giriş yapamayacakları söylendi ve Başkent’e girişleri engellendi.

Sosyal medya hesapları üzerinden polise tepki gösteren öğrenciler, “Milyonlarca genç aç, yoksul, borçlu, barınamıyor ve bu gençlerin Ankara şehrine girişi hukuksuz, asılsız bir Ankara Valiliği talimatıyla engelleniyor! Biz bu ülkenin gençleri değil miyiz? #GençlereYoluAç” ifadelerini kaydetti.

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir’den Ankara’ya gelen öğrencilerden 4’ü polis tarafından gözaltına alındı. İstanbul’dan Ankara’ya gelen 10’un üzerinde öğrencinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı aracında açıklama yapan öğrencilerden biri, “Geldiğimiz otobüs de gözaltı aracına dönüştürülmüş durumda. Kapıyı kapatarak zorla tutuyorlar ve bizi İzmir’e geri göndermeye çalışıyorlar. Bu memleketin gençleri olarak Ankara’ya girişimiz engelleniyor. Bunun ne seyahat ne ifade özgürlüğüyle hiçbir yanı kalmadı. Bizden korkuyorlar, korksunlar” ifadelerini kullandı.

Üniversite öğrencilerinin gözaltına alınma anlarını görüntüleyen Nebiye Arı, Hilal Işık ve Yağmur Kaya da polis tarafından gözaltına alındı.

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde de ‘Barınamıyoruz’ diyen öğrenciler bir araya geldi. Öğrencileri burada da gözaltına alan polis, pankartlara da müdahale etti.

 

ULUS’TA POLİS BEKLEYİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

‘Barınamıyoruz’ eyleminin yapılması planlanan Ulus Meydanı’nın çevresi polis ekiplerinin araçlarıyla çevrildi. Bölgede çok sayıda polis bekleyişini sürdürürken birden fazla kişinin meydana girişine izin verilmedi.

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları