ANKARA’DA KRİTİK SAATLER-CHP:”ADAYIMIZI 1-5 MAYIS ARASINDA AÇIKLAYACAĞIZ”- SAADET PARTİSİ’NDE İBRE TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NA DÖNDÜ- GÜL, BUGÜN KONUŞACAK- CHP: ”HULUSİ AKAR, GÜL GÖRÜŞMESİ AÇIK BİR MUHTIRADIR”- BAŞBAKAN: ”GÜL’ÜN ADAYLIĞINDAN BİZE NE?”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ANKARA’DA KRİTİK SAATLER-CHP:”ADAYIMIZI 1-5 MAYIS ARASINDA AÇIKLAYACAĞIZ”- SAADET PARTİSİ’NDE İBRE TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NA DÖNDÜ- GÜL, BUGÜN KONUŞACAK- CHP: ”HULUSİ AKAR, GÜL GÖRÜŞMESİ AÇIK BİR MUHTIRADIR”- BAŞBAKAN: ”GÜL’ÜN ADAYLIĞINDAN BİZE NE?”

27.04.2018 - 16:49

ANKARA’DA KRİTİK SAATLER-CHP:”ADAYIMIZI 1-5 MAYIS ARASINDA AÇIKLAYACAĞIZ”- SAADET PARTİSİ’NDE İBRE TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NA DÖNDÜ- GÜL, BUGÜN KONUŞACAK- CHP: ”HULUSİ AKAR, GÜL GÖRÜŞMESİ AÇIK BİR MUHTIRADIR”- BAŞBAKAN: ”GÜL’ÜN ADAYLIĞINDAN BİZE NE?”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, FOX TV’de Çalar Saat programına konuştu.

FOX TV’de Çalar Saat programında konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay1 Mayıs ile 5 Mayıs arasında bir tarihte açıklanacağını duyurdu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

”Adayımızı 1 Mayıs’ta bildireceğiz.”

Bu arada CHP ve İYİ Parti ile Abdullah Gül’ün ortak adaylığı konusunda yürüttüğü temaslardan istediği sonucu alamayan SP’de cumhurbaşkanı adaylığı için ibre Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’na dönüyor.

Öte yandan 24 Haziran seçiminde cumhurbaşkanı adaylığı konuşulan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, suskunluğunu bozdu.

Cuma namazını kılmak için Maslak’ta Orman Müdürlüğü’nün yanındaki camiye gelen Abdullah Gül, çıkışta açıklamalarda bulundu.

Gül özetle şunları söyledi: “Ülkemiz olağanüstü seçime gidiyor. Önce memleketimiz için hayırlı olsun. Şüphesiz ki seçim deyince beklentiler, tartışmalar bunlar da bunun bir parçası, bunlardan kaçınılamaz. Memleketin geleceğinden kaygı dyan tartışan herkes bu kaygıyı taşıyacaktır. Bugünlerde bu tartışmalar olurken benim ismim etrafında da herkes bir şeyler söylüyor. Bunlara bir cami önünde açıkçası konuşmak, düşüncelerimi açıklamak istemem. Sizi çağıracağım. Detaylı olarakanlatacağım.”

Gül’ün bugün yapacağı açıklamalar merakla bekleniyor.

Tüm bu gelişmeleri değerlendiren CHP Genel Başkanı Yardımcısı ve parti sözcüsü Bülent Tezcan’sa,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı, Abdullah Gül’ü ikna için gönderdiği iddiasıyla ilgili olarak “Bu konuda bu iddianın, böyle bir görevlendirme ve gönderme olduğuna ilişkin ciddi bir bilgi var. Basına da yansıdı. Bir gazetenin internet sitesi bunu dün sitesine de koydu, sonra siteden geri çıkarıldı” dedi.

Tezcan “Bu çok ciddi, vahim bir iddiadır” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama çok açık ki gerçekten böyle bir görevlendirme, gönderme olmuş. Demek ki Erdoğan’ın durumu vahim. Demek ki gelecekle ilgili çok ciddi endişeleri var. Askeri vesayet altında bir siyaset mühendisliğine soyunulmuş. Genelkurmay Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün ne işi vardır, ismi geçen bir adayın ziyaretiyle? Ona aday olmama noktasında telkin için Genelkurmay Başkanı niye gönderilir? Siyasetin tam da göbeğine asker niye sokulur?”

Konuyla ilgili FOX TV’de Çalar Saat programında konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İbrahim Kalın ve Hulusi Akar’ın Abdullah Gül’ü ziyaret ettiği haberlerine ilişkin “Bu ziyaret otomobille gerçekleştirilmiş değil, bendeki bilgilerin doğruluğu kesin. Bu ziyaret bir helikopterle sayın Gül’ün konutunun bahçesine inilerek yapılmış bir ziyarettir. Bu açık bir muhtıradır “dedi.

Ve günün sonunda Abdullah Gül’le ilgili bir açıklama da Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi:

”Gül’ün adaylığından bize ne?”

İşte Yıldırım’ın açıklamaları:

“Abdullah Gül’ün adaylığından bize ne? Aday olacaksa olur, olmayacaksa olmaz. Yarın bir açıklama yapacakmış galiba ben değerlendirmelerimi yaptım. AK Parti ona bütün makamları verdi sonrası tekrara giriyor. Abdullah Bey’in başından beri ben partimin emrindeyim demesini bekliyordum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde esasında o dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hiçbir faninin yapamayacağı şeyi yaptı. Partim daha önemli burada yapacak çok iş var diye büyük bir fedakarlık yaptı. Bütün konuşmalarda arkadaşlarımızın sen geç demelerine rağmen bunu yaptı. ‘Ben partimin yanındayım’ demeliydi. Bugün onları hatırlama gündür. Şu bir haftadaki baş döndürücü trafiğin bir anlamı yok. Proje dediğimiz şey doğal şartları içerisinde gelişmeyen bir dayatmadır. PYD YPG oluşumu bir projedir. Muhalefet bir önceki referandumda bir inisiyatif peşine düştüler. Zorlamayla siyaset inşa edilemez. Olmamasının nedeni hiç bir alt yapısı yok seçim zamanı bir telaşla partiler birbirlerine koşuşturuyorlar. Eğer Türkiye’de siyaset uzun soluklu olacaksa parti başkanları bir seçim yapmalı.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :