28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

ANKARA’DA ÖZLÜK HAKLARI İÇİN YÜRÜMEK İSTEYEN ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİNE POLİSİN SERT MÜDAHALESİ KAMERALARA BÖYLE YANSIDI

Ana Sayfa » EĞİTİM » ANKARA’DA ÖZLÜK HAKLARI İÇİN YÜRÜMEK İSTEYEN ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİNE POLİSİN SERT MÜDAHALESİ KAMERALARA BÖYLE YANSIDI

Eklenme : 31.08.2022 - 0:12

ANKARA’DA ÖZLÜK HAKLARI İÇİN YÜRÜMEK İSTEYEN ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİNE POLİSİN SERT MÜDAHALESİ KAMERALARA BÖYLE YANSIDI

 Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri, “Taban maaş hakkımız geri verilsin” talebiyle Ankara’da bir araya geldi. TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’nde toplanan öğretmenler, sendikal süreci ve kazanımlarını anlattı. Etkinliğin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na yürümek isteyen öğretmenlere, polis biber gazı sıkarak müdahale etti, 9 kişi gözaltına alındı.

‘SAÇLARIM ÇEKİLDİ, KAFAMA VURULDU’

Duvar’dan Nur Kaplan’ın haberine göre Polisin sert müdahalesiyle gözaltına alınan Özel Sektör Öğretmenleri Ankara temsilcisi ve biyoloji öğretmeni Betül Koca, polisin tavrı karşısında neye uğradığını şaşırdığını, saçları çekilerek ve kafasına vurularak gözaltına alındığını söyledi. “Ne kadar haklı olduğumuzu kamuoyu bu tavır ile bir kez daha görmüş oldu” diyen Koca, şöyle devam etti:

“Videoda herkes gördü, ben orada bağırmıyorum. Tam tersine ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bana ‘bağırma, al bunu’ diyor. Bir öğretmene gösterilen bu tarz, üslup gözler önüne serildi. Bizlere karşı tavırları polis arabasına bindikten sonra da sürdü. Saçlarım çekildi, kafama vuruldu. ‘Siz mi öğretmensiniz’ gibi sözler söylendi. Öğretmenlik saygın bir meslek. Öğretmene saygılı davranmayan bir kamu görevlisinin aslında ülkenin vatandaşına da çocuğuna da verdiği değer yoktur. Bu nokta da biz ne kadar haklı olduğumuzu gösterdik.”

‘AÇIZ, YOKSULUZ, EVİMİZİ GEÇİNDİREMİYORUZ’

Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin asgari ücretin altında ücret aldığını, asgari ücret gibi gösterip işverenin elden parayı geri aldığını söyleyen Koca, özel sektörde çalışan öğretmenlerin artık dayanacak gücünün kalmadığını ifade etti.

En temel taleplerinin taban maaş haklarının geri gelmesi olduğunun altını çizen Koca, güvencesiz çalışma koşullarını kabul etmediklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“Biz bir ülkenin direği olan eğitimcileriz. Güvencesiz çalışma koşullarını reddediyoruz, bunun için de ne yapılması gerekiyorsa yetkililerden talep ediyoruz. Bizler atanamayan öğretmenleriz, mecbur kalıp bu sektörlerde çalışıyoruz. Artık bizleri görmelerini ve duymalarını istiyoruz. Çünkü açız, yoksuluz, evimizi geçindiremiyoruz. Çok yoğun saatlerde çalıştırılıyoruz, hafta sonu yok, dinlenecek bir günümüz bile yok.”

‘KILIÇDAROĞLU’NUN SADECE BİR DAYANIŞMA MESAJI İLE KALMASINI İSTEMEYİZ’

Polisin Betül Koca’ya yönelik “Al bunu” ifadelerini kullandığı ve darp edilerek gözaltına alındığı videoyu sosyal medya hesabından paylaşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmenlere yönelik polisin tutumuna tepki gösterdi.

Öğretmen Betül Koca, Kılıçdaroğlu’nun desteğine teşekkür ederek şunları dile getirdi:

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun sadece bir dayanışma mesajı ile kalmasını istemeyiz. Öğretmenlerin talepleri ortada, taban maaş ortada. Biz sadece siyasi partilerden değil, herkesten destek bekliyoruz. Görünmek, duyulmak istiyoruz. Eğitimin kamusallaşması gerekiyor.”

‘HİÇBİR SİYASİ PARTİ ŞEMSİYESİ ALTINDA DEĞİLİZ’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğretmenlere destek verdiği mesajını alıntılayarak, biyoloji öğretmeni Betül Koca’yı hedef gösterdi. Öğretmen Koca, Bakan Soylu’nun paylaşımına yönelik şunları söyledi:

“Ben bir öğretmenim. Herhangi bir siyasi parti üyesi değilim. Bugün bu yaptıkları saldırıyla toplumsal havayı dağıtmak istiyorlar. Ülkede terörist ilan edilmeyen bir tek öğretmenler kalmıştı. Altılı masaya yönelik bir saldırı oldu aslında. Kılıçdaroğlu da, Meral Akşener de destek mesajı yayınladı. Öğretmen mücadelesini siyasi bir atmosfere çekmeye çalışıyorlar, fakat yanılıyor. Hiçbir siyasi parti şemsiyesi altında değiliz. Bizim içimizde her siyasi partiden üye var. Biz öğretmeniz sadece.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları