ANTALYA MURATPAŞA’DA DÜZENLENEN KONFERANSTA KONUŞAN TURGUT KAZAN ”BAĞIMSIZ YARGIYA HASRETİZ.” DEDİ.

Ana Sayfa » YURTTAN » ANTALYA MURATPAŞA’DA DÜZENLENEN KONFERANSTA KONUŞAN TURGUT KAZAN ”BAĞIMSIZ YARGIYA HASRETİZ.” DEDİ.

28.01.2019 - 13:21

ANTALYA MURATPAŞA’DA DÜZENLENEN KONFERANSTA KONUŞAN TURGUT KAZAN ”BAĞIMSIZ YARGIYA HASRETİZ.” DEDİ.

‘Adalet ve Demokrasi Haftası’ etkinlikleri kapsamında Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Halkın Uyanışı Durdurulamaz’ konferansında konuşan ünlü ceza avukatı İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan, “Hukuk yüzyıllar boyu verilen insanların korkusuz yaşama durumudur. Bağımsız ve tarafsız bir yargı olması gerekir. Türkiye’de bağımsız ve tarafsız yargıya hasretiz” dedi.

 

HUKUK DEVLETİ TARTIŞMASI ANLAMSIZ

Turgut Kazan; “Adalet Bakanı ya da Sayın Cumhurbaşkanının konuşmalarında Türkiye ‘de hukuk devletidir diyor.  Cumhurbaşkanı öyle söylediği için hukuk devleti olmazsınız. Hukuk devleti varsa bu zaten yaşanıyor olur ve böyle bir tartışma olmaz. Cumhurbaşkanı ya da adalet bakanının Türkiye hukuk devleti demesinin bir anlamı yoktur“ şekline konuştu.
12 EYLÜL HUKUKU SÖYLEMİ YANLIŞ

Kazan, “Türkiye’de hukuk devleti kavramı yanlış kullanılıyor. 12 Eylül Hukuku deniliyor. Öyle bir şey olmaz çünkü hukuk 12 Eylül’le bağdaşmaz. Ona 12 Eylül uygulaması denir. Şu an da AKP baskı uygulaması diyebilirsiniz.  Hukuk yüzyıllar boyu verilen insanların korkusuz yaşama durumudur.  Hukuk devleti olmak için yargının bağımsız ve tarafsız olması gerekir” dedi.

Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak’ta başlayan ve Prof. Dr. Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 30 Ocak gününe kadar devam eden Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri, Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen anma etkinliğiyle başladı. Ünlü Ceza Avukatı İstanbul Barosu eski başkanı Turgut Kazan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Halkın Uyanışı Durdurulamaz’ başlıklı konferansa, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan,  ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş ile vatandaşlar katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan İbrahim Daş, ADD’nin kurucu genel başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’u, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’yu ve tüm demokrasi şehitlerini saygıyla andıklarını söyledi. Muammer Aksoy’un, derneği kurduktan 1 yıl sonra 31 Ocak 1990 tarihinde evinin önünde şehit edildiğini ve cenaze töreninde Muammer Aksoy’un fotoğrafını Uğur Mumcu’nun taşıdığını belirten İbrahim Daş, “Atatürk’ün cumhuriyeti için canını, kanını, terini, emeğini ve zamanını harcayan herkese teşekkür ederiz. Onlara minnettarız, onları saygıyla anıyoruz” dedi.

ADALET VE DEMOKRASI KAVRAMLARI

Turgut Kazan, konuşmasında, 24 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası’nda Uğur Mumcu’yu anarken adalete ve demokrasiye ulaşılabilecek yolların da konuşulması gerektiğini vurguladı. Kazan , Uğur Mumcu’yu anarken sadece araştırmacı gazetecilik kimliğinin yetersiz olduğunu, bunun yanında büyük bir mücadeleci olduğunu söyledi.
Turgut Kazan Adalet ve demokrasi kavramlarına da değinilmesi gerektiğini ve bu iki kavramında hukuk devletinde var olabileceğini söyledi. Konuyla ilgili olarak Turgut Kazan; “Adalet Bakanı ya da Sayın Cumhurbaşkanının konuşmalarında Türkiye ‘de hukuk devletidir diyor.  Cumhurbaşkanı öyle söylediği için hukuk devleti olmazsınız. Hukuk devleti varsa bu zaten yaşanıyor olur ve böyle bir tartışma olmaz. Cumhurbaşkanı ya da adalet bakanının Türkiye hukuk devleti demesinin bir anlamı yoktur“ dedi.
Kazan,  hukuk kavramının yanlış kullanılmasını ise “12 Eylül Hukuku deniliyor. Öyle bir şey olmaz çünkü hukuk 12 Eylül’le bağdaşmaz. Ona 12 Eylül uygulaması denir. Şu an da AKP baskı uygulaması diyebilirsiniz.  Hukuk yüzyıllar boyu verilen insanların korkusuz yaşama durumudur.  Bağımsız ve tarafsız bir yargı olması gerekir. Hukuk devleti olabilmeniz için” şeklinde konuştu.

‘ÜLKEMİZDE DEĞERİ AZALAN İKİ KAVRAMIN HAFTASINDAYIZ’

Bugünün önemli bir gün olduğunu ve önemli bir haftaya girdiklerini söyleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise “Ülkemizde en az bulunan ve giderek de azalan iki kavramın haftası bu hafta. Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı ve aydınlanma önderlerini takip ettikleri için yaşamına son verilen bütün insanlarımızın anısı önünde saygıyla ve minnetle eğiliyorum” dedi.  Antalya- Akdeniz Gerçek Gazetesi –Dilara Açikyildiz

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :