APOLET SÖKME TARTIŞMASINDA SON DURUM: ”TSK ERDOĞAN’IN EMİR ERİ DEĞİLDİR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » APOLET SÖKME TARTIŞMASINDA SON DURUM: ”TSK ERDOĞAN’IN EMİR ERİ DEĞİLDİR.”

03.06.2018 - 6:48

APOLET SÖKME TARTIŞMASINDA SON DURUM: ”TSK ERDOĞAN’IN EMİR ERİ DEĞİLDİR.”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen gün partisince Malatya’da düzenlenen mitingden sonra Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) tarafından organize edilen “Esnaf buluşmasına” katılmıştı.

Bilindiği gibi TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in oğlu Barış Palandöken AKP’den, Malatya listesinden aday olmuştu. Erdoğan, Bülent Arınç’ın ve Mehmet Ağar’ın oğullarını da AKP listelerinden aday göstermişti. İşte Cumhurbaşkanı Malatya’d TESK’in düzenlediği etkinlikte Muharrem İnce’yi hedef alarak “Çırağa dükkan teslim edilmez. Siyasetin çıraklarına da Türkiye emanet edilmez. Siyasette hiçbir başarısı, hiçbir tecrübesi olmayanlara ülkenin yönetimini asla veremeyiz. Kardeşlerim; girdiği her yarışı kaybedenlerin ne kendilerine, ne de milletimize verebilecekleri bir şey yoktur” demişti.

Erdoğan’ı bu sözleri salonun ön sıralarında bulunan TESK ve TOBB gibi patron örgütü başkanlarından büyük alkış alırken, alkışlayanlar arasında 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel’in de bulunması dikkat çekti. Temel, Erdoğan’ın alaylı sözlerini alkışlarken yüzündeki gülümsemeyi de saklama gereği duymadı.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Nevşehir’de yaptığı konuşmada Temel’in bu davranışını sert biçimde eleştirmişti:

”Erdoğan beni eleştirirken masanın birinde bir general oturuyor, beni eleştiriyor. Partililer alkışlıyor bu general de alkışlıyor. Ben Cerrahpaşa Dekanı’nı ziyaret ettim diye adamcağızı görevden aldılar. Disiplin Kanunu’nun 20. maddesi o generalin onu alkışlamasını engelliyor. Siyasi faaliyete katılmak ihraç sebebi.

Sayın Erdoğan o generali ihraç edecek misin? Cumhurbaşkanı olduğumda 30 Ağustos’ta ilk olarak o generali  emekliye ayıracağım.
Senin apoletlerini sökmezsem ben de Muharrem İnce değilim. Türk ordusunun düştüğü duruma bakın? Üçte biriniz ilkokulu bile bitirmeyen FETÖ’nün emrine girmişsiniz, bazılarınız da Erdoğan’ın emrine girmiş.”

Erdoğan, İnce’nin açıklamalarına şu yanıtı vermişti:

“2. Ordu Komutanımız, ben de Malatya’ya gittiğimde, Türkiye Esnaf Sanatkar Odası orada o akşam bir iftar verdiler. Malatya’da şahsımın bulunduğu bu iftar sofrasına 2. Ordu Komutanımızın katılmasından beyfendi rahatsız olmuş. Haddini öyle aşıyor ki, Metin Temel Paşamızın apoletlerini söküp emekli edeceğini söylüyor. Malatya’daki iftar esnaf sanatkarlar odasının iftarı. Metin Temel Paşa’yla çok yakın hukukumuz var. Bunların asıl derdi Afrin. Bunun genel başkanı Zeytin Dalı Operasyonu başladığında yeri göğü inletiyordu. Kahraman askerlerimiz teröristlerden 4 bin 500’ünü imha ederek Afrin’e girdi. Bu kahramanların başında Metin Temel Paşamız var mıydı? Aklınca bunun intikamını alıyorlar. Baktılar ki bize diş geçiremiyorlar, terörle mücadele kahramanlarımıza saldırıyorlar. Milletimize gösterecekleri bir eserleri, böyle bir vizyonları, niyetleri de yok. Sorumluluğumuz çok fazla.”

Karşılıklı suçlamalarla devam eden tartışmada son konuşan Muharrem İnce oldu:

”Onun laflarıyla söyleyeyim. Erdoğan dürüst ol, dürüst ol. İftara katılmasından rahatsız değilim. Mübarek günü yalan söyleme. Sen beni eleştiriyorsun, ordu komutanı da alkışlıyor. Disiplin Kanunu’nun 20. maddesinde siyasete karışırsanız ihraç edilirsiniz der. Ordu mensuplarını uyarıyorum. Balkanları nasıl kaybettiğimizi bilin! Senin görevin AK Parti il başkanı değilsin. Orada beni eleştirirken alkışlayamazsın. Cumhurbaşkanı olduğumda o generalin apoletlerini sökeceğim.

Erdoğan emekli cumhurbaşkanı olacağına göre istiyorsa onun yanında emireri olabilir. Ordunun üçte biri ilkokul mezunu FETÖ’nün emrine girmiş, üçte biri bu hale gelmiş. Çok siyasete meraklıysanız üniformanızı çıkartırsınız meydanlara gelirsiniz.’İftara gitmesinden rahatsız olmuşum’ yalan söylüyor!
Sen Erdoğan’ın generali değilsin, milletin generalisin milletin!”

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :