30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

ARINÇ YOKLADI, AKP’Lİ YETKİLİ DESTEKLEDİ: “BİRAZ ERTELEME OLMALI. KASIM EN MAKUL ZAMAN GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ARINÇ YOKLADI, AKP’Lİ YETKİLİ DESTEKLEDİ: “BİRAZ ERTELEME OLMALI. KASIM EN MAKUL ZAMAN GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Eklenme : 14.02.2023 - 18:20

ARINÇ YOKLADI, AKP’Lİ YETKİLİ DESTEKLEDİ: “BİRAZ ERTELEME OLMALI. KASIM EN MAKUL ZAMAN GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Yaklaşık 13 milyon kişinin yaşadığı bölgedeki büyük felaket için devlet kurumlarının hazırlıklı olmadığı ya da kurtarma çalışmalarındaki yetersizlikle ilgili hem bölge sakinleri hem de tüm ülke genelinde iktidara yönelik eleştiriler artarken, depremin bir hafta ardından 2023 seçimi ve iktidar partilerine olan etkisi önem kazandı.

Deprem öncesinde de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 20 yıllık iktidarının son 10 yılında refah seviyesinde gerçekleşen düşüş nedeniyle Erdoğan’ın popülerliğinin zedelendiği yorumları yapılıyordu.

Altılı masa olarak bilinen muhalefet partilerinin ise seçim öncesi ekonomik desteklerle seçmenini bir arada tutan Erdoğan karşısında adayını belirlememiş oldukları için bir miktar güç kaybettiği yorumları yapılıyordu.

Depremin ardından ise gündem değişti. Dikkatler muhalefetten ziyade iktidarın yapamadıklarına ve yaptıklarının yeterli olup olmadığına çevrildi.

“BİRAZ ERTELEME OLMALI”

Seçimlerin ertelenmesi konusunda AKP’den bir açıklama yapılmamış olsa da AKP’li bir yetkilinin verdiği bilgi partinin seçimlere yaklaşımı hakkında bilgi veriyor.

Reuters’a bilgi veren AKP’li bir yetkili, parti teşkilatının yurttaş ile seçimleri konuşacak bir dönemde olunmadığını ifade ederek, “Düşünsenize Urfa’ya, Hatay’a, diğer şehirlere gidip sandık mı koyacaksınız? Bu mümkün mü? OHAL ortada, TBMM’nin de destek vermesi lazım. Biraz erteleme olmalı” dedi.

Aynı yetkili, “(Ne zaman olacağı konusunda) Ortak bir yol bulunur ama kasım en makul zaman gibi gözüküyor” dedi ve ekledi: “… sanki seçimden kaçıyormuşuz gibi bir hava da yaratılmasın. (Muhalefetin) Meydan okumaya dönmesi halinde bambaşka bir durum da ortaya çıkabilir.”

Cumhur İttifakı açısından şu ortamda oy kaybının olacağını söyleyen aynı yetkili, “İnsanlarımız acılı, canlarını kaybetmiş, eşini, çocuğunu, anasını babasını, malvarlığını, evini hepsini kaybetmiş. Bu ortamda birine bunun faturasını kesmek isteyecektir. Ama dünyanın en büyük depremlerinden biri oldu bu. İki çok büyük deprem saat farkıyla yaşandı. O yüzden bunu anlamak lazım. İnsanların yarası sarılmalı, yeni bir yaşam kurmaları lazım. Buna imkân tanıyacak bir makul zaman gerekiyor” diye konuştu.

“SEÇİM KOLAY DEĞİL”

Bir hükümet yetkilisi ise depremde yıkım yaşayan kentlerdeki fiziki altyapıya dikkat çekti.

Yetkili, “Yani siyaseten bakmasak bile fiziki ortam bile buna uygun değil. Nereye sandıklar kurulacak, nereye seçmen listelerini asacaksınız, kim gelip kontrol edecek. Hayatın biraz düzene girmesi gerekiyor. Seçim ortamı mı kaldı ülkede? Nerede kim kampanya yapacak? ‘İktidarı böyle yakaladık’ mı diyecek muhalefet?” dedi.

Kısa süre içinde seçimlere gidilmesi halinde iktidarın oy kaybı olacağını ifade eden aynı yetkili, “Kasım ayına kadar seçimin ertelenmesi faydalı olacaktır. Erdoğan ve Bahçeli’nin bir araya gelip değerlendirme yapması temelde son söz için gerekli gibi” diye konuştu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları