ASGARİ ÜCRET KUŞA DÖNDÜ, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ASGARİ ÜCRET KUŞA DÖNDÜ, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

27.11.2018 - 8:24

ASGARİ ÜCRET KUŞA DÖNDÜ, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Asgari ücretin yeniden belirlenmesi için hükümetle masaya oturmaya hazırlanan başta Türk İş olmak üzere işçi konfederasyonlarının sesleri birden yükselmeye başladı. Peki enflasyonun hızlı tırmanışı karşısında yıl boyunca tepkisiz kalmayı tercih eden sendikalar yumurta kapıya dayanınca istediklerini elde edebilecekler mi?

Tabii ki hayır.

Çünkü sendikal mücadelenin süreklilik isteyen bir çaba olduğunu, yılın 11 ayı iktidarın arka bahçesi olarak kalıp son bir ayda harekete geçmenin hiç sonuç vermediğini geçmiş deneyimler fazlasıyla gösteriyor.

Şimdi soru şu: Asgari son ekonomik krizle beraber ne kadar geriledi?

Sözcü’den Recep Genel’in haberine göre, ekonomik krizde alım gücü eriyen dar gelirliler asgari ücret tartışmalarını yakından izliyor. Ekim ayında enflasyonun yüzde 25.2’ye yükselmesiyle birlikte geçim sıkıntısı Türkiye’nin en önemli gündemi oldu. Yüksek enflasyon özellikle dar gelirlerinin mutfağını vurdu. Yılın ilk 10 ayında enflasyon vatandaşın gelirlerinin 4’te birini silerken, gıda fiyatlarındaki artış ise yüzde 29’u aştı.

5 KİLOGRAM ET KAYIP

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ocak ayında dana etinin kilogram fiyatı 40 liraydı. 1.603 lira maaş alan bir asgari ücretli maaşı ile 40 kilogram et alabiliyordu. Ekim ayında dana etinin fiyatı 45.3 liraya ulaştı. Asgari ücretlinin alabildiği et miktarı yaklaşık 5 kilogramlık kayıpla 35.3 kilograma geriledi. Aynı şekilde, asgari ücretli maaşı ile TÜİK verilerine göre kilogram fiyatı 4.33 liradan 370.2 ekmek alabiliyordu. Ekim ayında ise ekmeğin fiyatı 4.92 liraya yükselirken, asgari ücretlinin sofrasından da 44.4 ekmek eksilmiş oldu. Asgari ücretlinin alabildiği ekmek miktarı da 325.8’e geriledi.

10 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 22.5

Merkez Bankası’nın 2019 yılı için enflasyon beklentisi yüzde 15.2, Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) göre hükümetin beklentisinin ise yüzde 15.9 seviyesinde bulunduğu dikkate alındığında çalışanlar için asgari ücretin kaç lira olacağı hayati bir öneme sahip olacak. Çalışanlar kayıplarını telafi edecek ve gelecek yılın enflasyon oranlarını karşılayacak bir zam bekliyor.

TÜİK’e göre aralık ayından bu yana enflasyonun 22.5 arttığı dikkate alındığında net 1.603 liralık asgari ücretin 360.6 lirası enflasyon karşısında eridi. Yani, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) asgari ücretin net 2.000 lira olması yönündeki talebi dikkate alındığında dar gelirliler bu ücreti aldığında ancak enflasyon karşısındaki kayıplarını telafi ederken, 36.4 liralık da bir fark almış olacak. Net 2.000 lira asgari ücret talebinde bulunan Türk-İş bu durumu göz önünde bulundurarak asgari ücretten vergi alınmaması çağrısı yaptı.

Ücretli çalışanlar üzerinde ağır vergi yükü bulunduğunu açıklayan Türk-İş, kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisini ücretlilerin ödediğine dikkat çekti. Türk-İş’in açıklamasında “Yılbaşında yüzde 15 olarak kesilen vergi miktarı, iki kattan daha fazla artarak yıl sonunda yüzde 35’e çıkmaktadır” sözlerine yer verildi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :