28 Kasım 2022 - Hoş geldiniz

ATATÜRK HAVALİMANINA ”MİLLET BAHÇESİ” OPERASYONU

Ana Sayfa » GÜNCEL » ATATÜRK HAVALİMANINA ”MİLLET BAHÇESİ” OPERASYONU

Eklenme : 09.05.2022 - 8:13

ATATÜRK HAVALİMANINA ”MİLLET BAHÇESİ” OPERASYONU

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, İstanbul Havalimanı için ‘feda edilen’ ve ‘millet bahçesine dönüştürüleceği’ duyurulan Atatürk Havalimanı’yla ilgili bir köşe yazısı  kaleme aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuoyuna açıklamaya değer görmediği büyük ihalenin 29 Nisan’da pazarlık usulüyle yapıldığını belirten Toker, şöyle devam etti:

“TOKİ, 6 tanıdık inşaat şirketini davet etmiş. En uygun teklifi 2 milyar 127 milyon 978 bin TL ile Yapı&Yapı firması vermiş. (Şirketin, Ankara’da da Millet Bahçesi’ni aynı usule yaptığını, inşaat sırasında, Atatürk’ün 10. yıl nutkunu okuduğu hipodrom alanındaki tescilli yapıların zarar gördüğünü 18 Mart-13 Eylül 2019 tarihlerinde iki yazıyla gündeme taşıdım.)

2.5 milyar TL’lik ihalenin ayrıntıları şöyle:

İşin adı: ‘İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi’

Yaklaşık değer: 2.488.810.301 TL.

İHALEYE ÇAĞIRILAN FİRMALAR ‘YABANCI DEĞİL’

Aşağıdaki tabloyu, farklı açılardan yorumlamak mümkün. Biri şu: Çağrılan altı firmadan üçü, İstanbul Havalimanı’nı yapan beşli konsorsiyum üyesi. Her ne kadar Kolin, bu ortaklıktan sonra ayrılmış olsa da başında vardı. Kolin, Mapa ve Limak ile birlikte (diğerleri Kalyon ve Cengiz) İstanbul Havalimanı ihalesine giren, sonra da işletmek üzere kurulan özel şirket İGA’nın üyeleri.

2 MİLYON METREKARE KIRILACAK

Millet Bahçesi inşaatı için, Atatürk HL sahasındaki yaklaşık 2 milyon metrekarelik beton alanın kırılacağını, hazırlıkların başlatıldığını, kırma işinin gizli tutulmaya çalışıldığını duydum.

Atatürk HL’nin kapatılmasının kamu kaynakları açısından maliyeti ağır. Havaalanı sektörünün bir profesyoneliyle konuştum. Atatürk Havalimanı ilk yatırım bedelinin 1997 fiyatlarıyla 306 milyon ABD Doları olduğunu, yapıp işleten şirket TAV’ın ek ve kapasite artırımı yatırımları yaptığını anımsattı.

Yanısıra; DHMİ’nin de Atatürk HL için pist yenileme, apron yatırımı yaptığını belirten kaynağım, toplam yatırımın en az 2 milyar dolar olduğunu söylüyor.

‘EN UYGUN TEKLİFİN DOLAR KARŞILIĞI 142 MİLYON DOLAR’

Ekleyelim: Millet Bahçesi ihalesinde verilen en uygun teklifin dolar karşılığı yaklaşık 142 milyon dolar. Buna bir de Yap-İşlet-Devret ile işletilen Atatürk HL sözleşmesi erken feshedildiği için devletin şirkete ödediği 389.5 milyon Euro’yu (bugünün kuruyla 409 milyon $) ekleyelim.

‘DEVLET EN AZ 2 MİLYAR DOLARLIK BİR YATIRIMI KAPATIYOR’

Velhasıl: Devlet en az 2 milyar dolarlık bir yatırımı kapatıyor. Bu sebeple şirkete borcu doğduğu için 409 milyon $ ödüyor. Üstüne Millet Bahçesi yapılsın diye (ihaleyle) 142 milyon dolar harcamayı göze alıyor. Toplam 2.5 milyar $.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları