27 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİ POMPEO İLE GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETTİLER

Ana Sayfa » DÜNYA » AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİ POMPEO İLE GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETTİLER

Eklenme : 13.01.2021 - 9:37

AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİ POMPEO İLE GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETTİLER

 

Reuters, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun planlanan son Avrupa ziyaretinin Lüksemburg ayağının AB liderlerinin kendisiyle görüşmeyi reddetmesi sebebiyle iptal edildiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 11 Ocak’ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 13 Ocak’ta Brüksel’e iki günlük bir ziyarette bulunacağını ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Belçikalı bakanlarla görüşme gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Ancak, planlanan ziyaretin Lüksemburg ayağının Avrupa Birliği (AB) liderlerinin kendisiyle görüşmeyi reddetmesi sebebiyle iptal edildiği iddia edildi.

Reuters’ın haberine göre, Lüksemburg yönetimi ile AB liderlerinin görüşmeyi reddetmelerinin sebebi Trump destekçilerinin 6 Ocak’taki Kongre Binası baskını.

Liderler, Kongre baskınından sorumlu tuttuğu Trump yönetiminden herhangi bir yetkiliye görüşmek istemediğini duyurdu.

Öte yandan Pompeo, ilan edilen programa göre Stoltenberg’in evinde yemeğe katılacağı duyurulurken, NATO binasında kamuoyuna açık herhangi bir etkinlik yapılmayacak.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Kongre Binası baskınının ertesi günü yaptığı açıklamada Donald Trump için ‘suçlu’ ve ‘piromanyak’ ifadelerini kullanmıştı.

Lüksemburg Dışişleri Bakanlığı ise, Pompeo’nun ziyaretinin olaylardan sonra iptal edildiğini doğrulasa da konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları