AVRUPA PARLAMENTOSU BİR KEZ DAHA ”OLMAZ” DEDİ. İNSAN HAKLARI YOKSA, PARA DA YOK.

Ana Sayfa » GÜNCEL » AVRUPA PARLAMENTOSU BİR KEZ DAHA ”OLMAZ” DEDİ. İNSAN HAKLARI YOKSA, PARA DA YOK.

26.09.2018 - 10:44

AVRUPA PARLAMENTOSU BİR KEZ DAHA ”OLMAZ” DEDİ. İNSAN HAKLARI YOKSA, PARA DA YOK.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş sürecine destek için yapılması planlanan 70 milyon avroluk yardımı insan hakları konusunda ilerleme kaydedilememesi nedeniyle iptal ediyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Avrupa Parlamentosu Bütçe Komitesi’nden yapılan açıklamada, Türkiye’ye verilmesinden vazgeçilen 70 milyon euronun göç programlarına harcanacağı belirtildi.

70 milyon avroluk yardım paketi, kasım ayında, hukukun üstünlüğü, demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğü konularında ölçülebilir ve yeterli bir ilerleme sağladığı takdirde teslim edilmek üzere Türkiye için ayrılmıştı. Ancak komite, AB tarafından 18 Nisan 2018’de yayımlanan ve Türkiye’nin AB’den önemli ölçüde uzaklaştığı sonucuna varan yıllık rapor sonrasında iptal kararını aldı.

Rumen parlamenter Siegfried Muresan tarafından sunulan karar taslağı, Avrupa Parlamentosu Bütçe Komitesi’nde 1’e karşı 27 oyla kabul edildi. Dört üye ise çekimser kaldı.

Komite’de onaylanan taslağın Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak 3 Ekim’de yapılması planlanan bu oylamanın daha çok formalite niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :