AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERİN ASKIYA ALINMASINI ÖNEREN RAPOR KABUL EDİLDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERİN ASKIYA ALINMASINI ÖNEREN RAPOR KABUL EDİLDİ.

13.03.2019 - 20:41

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERİN ASKIYA ALINMASINI ÖNEREN RAPOR KABUL EDİLDİ.

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren rapor kabul edildi. Parlamento, Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin de insan hakları ve temel haklara saygı koşuluna bağlanmasını talep ediyor. Rapora ilk tepki AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi.

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısı yapan raporu kabul etti. Rapor 370’e karşı 109 oyla kabul edildi.

RAPORDA NE VAR?

Rapor, Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan ve üye adayı ülkelerle müzakereleri yürüten Avrupa Komisyonu’na Türkiye’nin katılım sürecinin askıya alınması çağrısı yapıyor. Gazete Duvar’ın haberine göre bu çağrıya gerekçe olarak özetle, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve hukukun üstünlüğündeki gerileme gösteriliyor; bu durumun, AB üyeliğine adaylık ile çeliştiği vurgulanıyor. Ayrıca rapora son anda ‘kadına şiddet’ maddesi de eklendi.

PİRİ: İNSAN HAKLARI İÇİN DAHA FAZLA ŞEY YAPILMALI

Raporu, parlamentonun Türkiye raportörü Kati Piri hazırladı. Piri, oylama sürecinden önce yaptığı basın toplantısında, Türkiye ile müzakere sürecinin tamamen durdurulmasının değil, askıya alınmasının önerildiğinin altını çizdi. Piri, Avrupalı liderlerin Gümrük Birliği, ticaret ve fonlar gibi araçları kullanarak Türkiye’ye insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi amacıyla baskı yapma çağrısında da bulundu.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, oylamanın ardından Twitter üzerinden soruları yanıtladı.

PİRİ: TÜRKİYE’DEKİ YARGI ŞAKA GİBİ

Piri, işadamı Osman Kavala ile ilgili iddianamenin hatırlatılması üzerine, “Şok oldum. Öfkeli ve üzgünüm. Osman sadece bir arkadaş değil, aynı zamanda bir barış adamıdır” dedi.

İddianame olmadan uzun tutukluluk sürecini eleştiren Piri, Türkiye’deki yargı için “şaka gibi” yorumunu yaptı. Piri, 16 ay sonra, cezaevindeki Kavala hakkındaki, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasını “delilik” diye değerlendirdi.

Kati Piri, AB’nin Türk hükümetinden bir an önce demokratik reformlara dönmesini, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü ve insan haklarına saygı duymasını beklediğini dile getirdi.

‘AB VADETTİĞİ HER ŞEYİ YAPMADI’

AP Türkiye Raportörü, AB’nin Ankara’ya karşı yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğine ilişkin bir soruya da, “Hayır, AB vadettiği her şeyi yapmadı. En büyük eleştirim, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin büyük çapta yeniden yerleşimine ilişkin sözünü asla tutmamamızdır” karşılığını verdi.

Bir Twitter kullanıcısı, Piri’ye, “HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Abdullah Öcalan’ın heykelini dikeceğiz’ dedi. Bir AB parlamenteri ‘IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin heykelini dikeceğiz’ dese AB yargısı ne yapardı?” sorusunu yöneltti.

Hollandalı parlamenter, bu görüşü “yanlış bir karşılaştırma” diye değerlendirdi. Piri, HDP ile ilişkileri nedeniyle eleştiren bir Twitter takipçisine de şu karşılığı verdi:

“Türkiye’de sadece HDP ile değil, meclisteki tüm partilerle ilgileniyorum. HDP, sesini duyurmak için meşru araçları kullanan ve Türkiye’deki milyonlarca seçmeni temsil eden meşru bir parti.”

İLK KEZ ASKIYA ALMA ÇAĞRISI

Raporun onaylanmasıyla, Avrupa Parlamentosu ilk kez üyelik sürecindeki aday bir ülke ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapmış oldu. Bununla birlikte, parlamento oylaması sembolik önem taşıyor; Avrupa Komisyonu üzerinde bağlayıcı yetkisi bulunmuyor.

AK PARTİ’DEN RAPORA İLK TEPKİ: BİZİM İÇİN HÜKÜMSÜZ VE İTİBARSIZ

AP’nin raporuna dair açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in ifadeleri şu şekilde:

— Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu. Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir.

‘AP, AŞIRI SAĞIN DAR PENCERESİNDEN BAKIYOR DÜNYAYA’

— AP demokratik gelişmeye açık ve destekleyici kararlar almaktan uzaklaştı. Aşırı sağın dar penceresinden bakıyor dünyaya.

— FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Meclisimiz bombalandı. AP parlamentomuzla dayanışma için ziyarete bile gelmedi. AP başkanı aylar sonra geldi. Ama darbeci liderlerle çalışmakta hiçbir mahsur görmüyorlar.

-AB’nin genişlemeden sorumlu komiserinin ırkçılığı, Türkiye raporunu hazırlayan şahsın demokrasiden çok terörü destekleyenlerle yakınlığı herkes tarafından bilinmektedir. Halkımız darbe girişimine karşı demokrasiyi korumak için her türlü bedeli ödedi.

— Bu dünya tarihine geçecek emsalsiz bir duruştur. Bunu anlamaktan uzak AP’nin verdiği kararın zerre kadar itibarı yoktur. Biz demokrasi için bedel ödeyen bir milletiz. Demokrasimiz hakedilmiş bir demokrasidir. Bu uğurda Başbakan Menderes ve bakanlarımız şehit oldu. 15 Temmuz’daki darbe girişiminde şehitlerle ve gazilerle koruduk demokrasimizi.

‘SALONLARINDA PKK SERGİLERİ AÇILAN AP, HANGİ YÜZLE DEMOKRASİMİZİ MAHKUM ETMEYE ÇALIŞIYOR’

— Demokrasimize notu tarih vermiştir, ödenen bedeller vermiştir. Irkçılara teslim olmuş AP’nin verdiği notun hiçbir hükmü yoktur. Salonlarında PKK sergileri açılan AP hangi yüzle demokrasimizi mahkum etmeye kalkıyor.

— AP’ye sesleniyoruz… Bu raporu size aynen iade ediyoruz. Kabul ettiğiniz bu raporu, ‘Avrupa Irkçılık ve İslam Düşmanlığı Müzesi’ kurup, kapısına asabilirsiniz. O raporu her gördüğünüzde, Avrupa’yı ırkçılara adım adım bir kere daha nasıl teslim ettiğinizi hatırlarsınız.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :