AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN AB ÜYELERİNE: YABANCI IŞİD’LİLERİN ÇOCUKLARINI ALIN

Ana Sayfa » GÜNCEL » AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN AB ÜYELERİNE: YABANCI IŞİD’LİLERİN ÇOCUKLARINI ALIN

27.11.2019 - 17:40

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN AB ÜYELERİNE: YABANCI IŞİD’LİLERİN ÇOCUKLARINI ALIN

 

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere, vatandaşları olan yabancı savaşçıların çocuklarını geri alması çağrısında bulunan tasarıyı onayladı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AP Genel Kurulu’nda “Çocuk hakları: istismar, cinsel taciz ve zorlama evlilikle mücadele” başlıklı karar tasarısı milletvekilleri tarafından 58 “hayır”a karşı 495 “evet” oyuyla kabul edildi.

Çocuklara yönelik her türlü şiddetin kınandığı kararda, AB üyesi ülkelerin hem gerçek hayatta hem de sanal dünyada her türlü çocuk istismarına karşı yeni stratejiler geliştirmeleri için çağrı yapıldı.

Kararda, Ortak Avrupa İltica Sistemi’nin göç eden çocukları göz önünde bulundurarak geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekilirken, göç politikaları yerine çocukların korunmasına öncelik verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki yabancı savaşçıların çocuklarına ilişkin ise kararda “AB ülkelerine, vatandaşı olan yabancı terörist savaşçıların çocuklarını, özel aile durumları da göz önünde bulundurularak, geri almaları için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :