AVRUPA’DA KORONAVİRÜSÜ YAYILIYOR. PEKİ TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Ana Sayfa » GÜNCEL » AVRUPA’DA KORONAVİRÜSÜ YAYILIYOR. PEKİ TÜRKİYE’DE DURUM NE?

25.02.2020 - 23:20

AVRUPA’DA KORONAVİRÜSÜ YAYILIYOR. PEKİ TÜRKİYE’DE DURUM NE?

İtalya’dan sonra Avrupa’nın üç ülkesinde daha koronovirüsü görüldü

Avrupa’da İtalya’daki koronavirüsü vakalarından sonra İsviçre, Avusturya ve Romanya’da da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları tespit edildi.

Avrupa’da İtalya’da 5 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüsü, İsviçre ve Avusturya’ya da sıçradı.

Avusturya’da, iki kişide tespit edilen koronovirüsü, İsviçre’de bir kişide görüldü.

AVUSTURYA’DA İKİ İTALYAN VATANDAŞINDA GÖRÜLDÜ

Avusturya’nın İtalya sınırındaki Tirol eyaletinde, iki İtalyan vatandaşında yapılan testlerde koronavirüs tespit edildi.

Tirol Eyalet Başkanı Günther Platter, Tirol’a bağlı İnnsbruck kentinde yaşayan iki İtalyan’da virüse rastlandığı ve virüsün nereden bulaştığının henüz bilinmediğini söyledi.

Platter, Kovid-19’a ülkede ilk kez rastlandığını ve bu iki kişinin İnnsbruck Kliniğine kendilerinin başvurduğunu belirterek, söz konusu kişilerin hayati tehlikelerinin olmadığını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Bölüm Başkanı Reinhild Strauss da kişilerin kimlerle görüştüğünün tespit edilmeye çalışıldığını aktardı.

Tirol Sağlık Birimi Müdürü Franz Katzgraber ise klinik bünyesinde koronavirüs için özel bir birimin kurulduğunu, bütün olasılıklara hazırlıklı olunduğunu ifade etti.

İSVİÇRE’DE VAKANIN AYRINTILARI VERİLMEDİ

İsviçre hükümetinden yapılan açıklamada ülkedeki ilk koronavirüs vakası doğrulandı.

İsviçre Federal Halk Sağlığı Merkezi, İsviçre’de ilk koronavirüs vakasını doğruladı.

Vakanın nerede ve kimde tespit edildiğini açıklamayan sağlık yetkilisi, konuyla ilgili basın toplantısı düzenleneceğini ve gerekli bilgilerin toplantıda verileceğini belirtti.

ROMANYA’DA KORONAVİRÜSÜ TESPİT EDİLDİ

Romanya’da ise 3 hafta önce İtalya’dan dönen bir kişide koronavirüsü olduğu tespit edildi. Romanya’da yayın yapan televizyon kanalı Realitatea Plus, kişinin karantinaya alındığını duyurdu.

 

 

TÜRKİYE’DE DURUM….

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’da görülen koronavirüsü salgını nedeniyle Türkiye’ye getirilerek, gözlem altına alınan 132 yolcu ve 8 mürettebata ilişkin, “Tüm yolcuların ilk muayeneleri yapıldı. İlk muayenede ateşi olan ve hasta olduğu lehine bulgu olan vatandaşımız yok” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’da görülen koronavirüsü salgını nedeniyle Türkiye’ye getirilerek, gözlem altına alınan 132 yolcu ve 8 mürettebata ilişkin, “Tüm yolcuların ilk muayeneleri yapıldı. İlk muayenede ateşi olan ve hasta olduğu lehine bulgu olan vatandaşımız yok” dedi.

Koca, koronavirüsü Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, Corona virüsüne karşı aldıkları etkili önlemler sayesinde bugüne kadar dünyanın her bölgesinde hastalık görülmesine rağmen, Türkiye’de bu hastalığa rastlanmadığını söyledi.

Bütün çabaların ve önlemlerin, virüsün Türkiye’ye sıçramaması yönünde olduğunu kaydeden Bakan Koca, vakaların ve ölümlerin yaşandığı İran’a karşı tedbirleri yoğunlaştırdıklarını belirtti.

VATANDAŞLARIMIZ VE MÜRETTEBATIMIZ KARANTİNAYA ALINMIŞLARDIR

Bakan Koca, 132 Türk yolcu ve 8 mürettebat toplam 140 kişiden 47’sinin Zekai Tahir Burak Hastanesi, kalanların da Ankara Şehir Hastanesi’nin yanında yeni yapılan ancak hiç kullanılmayan Bilkent Klinik Gözlem Konukevinde karantinaya alındığını belirtti.

Koca, ”Risk almamak adına bu vatandaşlarımız ve mürettebatımız karantinaya alınmışlardır. Tüm yolcuların ilk muayeneleri yapıldı. İlk muayenede ateşi olan ve hasta olduğu lehine bulgu olan vatandaşımızın olmadığını söylemek istiyorum. Özellikle 140 kişi içinde ateşi olan herhangi bir yolcumuzun olmadığını, sadece 4 hastada öksürük ve 2 hastada boğaz ağrısı yakınmasının olduğunu ve bunların da ateşinin özellikle olmadığını, genel durumlarının iyi olduğunu ifade etmek istiyorum.  Tüm numuneler çalışmaya başlandı. Sonuçlar zannediyorum önümüzdeki saatler içerisinde çıkmış olur. Çıktığı durumda kamuoyu ile paylaşmış olacağız”dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :