23 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

AYLAR ÖNCE ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLAYAN AZİZ KOCAOĞLU’NUN YENİDEN ADAYIM DEMESİ CHP’DE NASIL YANKI BULDU?

Ana Sayfa » GÜNCEL » AYLAR ÖNCE ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLAYAN AZİZ KOCAOĞLU’NUN YENİDEN ADAYIM DEMESİ CHP’DE NASIL YANKI BULDU?

Eklenme : 17.01.2019 - 8:25

AYLAR ÖNCE ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLAYAN AZİZ KOCAOĞLU’NUN YENİDEN ADAYIM DEMESİ CHP’DE NASIL YANKI BULDU?

Aziz Kocaoğlu’nun aylar önce ”Artık aday değilim. Herkes zamanı geldiğinde çekilmesini bilmeli.” açıklaması CHP cephesinde özellikle tabanda büyük taktir toplamıştı. Genel Merkez’in başta İzmir olmak üzere önemli ilçelerde adayları bugüne kadar belirlememesinin tartışmaların, çekişmelerin tırmanmasına yol açtığı yorumları yapılırken, Kocaoğlu’nun da bu belirsizliği ileri sürerek yeniden adayım demesi şimdi başka bir sorunun fitilini ateşledi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberi de bu sorusunun perde arkasına yönelik bilgilerden oluşuyor.

CHP’de altıncı grup adaylarının belirlendiği Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde İzmir krizi çıktı. 2.5 ay önce aday olmayacağını duyuran Aziz Kocaoğlu’nun, dün sabah Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra “İzmir için geç kalındığı” gerekçesiyle adaylığını açıklaması parti içinde tartışma yarattı. CHP içinde İzmir adayı olarak Tunç Soyer’in açıklanabileceği dile getiriliyordu ancak Soyer ne MYK ne de PM toplantısına sunulan listede yer aldı.

CHP’de dün gerçekleşen PM toplantısı öncesi dün gün boyu yaşanan gelişmeler parti içinde İzmir adayı konusunda tartışmalara neden oldu. Toplantıda CHP’de İzmir adayının da açıklanması yönünde beklentiler dile getiriliyordu. Kulislerde İzmir adayı olarak Tunç Soyer ya da Tuncay Özkan isimleri konuşulurken, Kocaoğlu’ndan sürpriz bir çıkış geldi.

Edinilen bilgiye göre MYK toplantısı öncesinde Kocaoğlu Genel Merkez’e gelerek sürpriz bir şekilde Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmede Kocaoğlu’nun aday olmak istediğini söylediği öğrenildi. Ardından saat 11.00’de başlayan MYK toplantısı devam ederken Kocaoğlu yazılı bir açıklama yaparak “geç kalındığı” gerekçesiyle tekrar aday olduğunu kamuoyuna duyurdu. Kocaoğlu’nun dün sürpriz bir şekilde tekrar aday olduğunu duyurması parti içinde tartışma yarattı. İzmir adayının dün ilan edilmesi beklenirken açıklanmaması dikkat çekti. Ancak ne MYK’ye sunulan listede ne de PM’ye getirilen listede Kocaoğlu’nun adaylık çıkışı nedeniyle değişiklik yapılmadığı, İzmir adayının her iki listede de yer almadığı ifade edildi. MYK toplantısında Kocaoğlu’nun adaylık çıkışının gündeme gelmediği de belirtildi.

Edinilen bilgiye göre PM’ye getirilen listede yer alan İzmir’in ilçelerinden Selçuk adayı Emir Cömert, Torbalı adayı Övünç Demir ve Menderes adayı Celil Anık’ın adaylığı kabul görmedi. CHP, toplam 5 grupta 628 aday açıklamıştı. CHP’nin dün altıncı grupta PM’ye sunulan listede 78 aday yer alırken, bazı adayların toplantıda kabul görmemesiyle bu sayı 70’e indi. Buna göre CHP bugüne kadar 698 aday açıklamış oldu.

‘Yıldırım ile niye uğraşalım?’

Edinilen bilgiye göre, PM’de TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın istifa etmeden İstanbul adayı olması konusunda CHP’nin yeteri kadar tepki göstermediği yönünde eleştiriler yapıldı. Kılıçdaroğlu’nun bu eleştiriler üzerine “Yıldırım ile niye uğraşalım? Yıldırım’ın bir oyu var hak, hukuk, adalet diye yürüdük. 20 Temmuz darbesi olduğunu unutmayalım. Demokrasi ve hukuk askıya alındı. Seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı kazanalım ki adaleti yeniden tesis edelim” dediği öğrenildi.
Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti ile görüşmelerin çok uzadığı yönünde gelen eleştirilere de “Görüşmeler bazı ilçelerde tıkandı. Çözülmezse herkes adayını çıkaracak” yanıtını verdiği kaydedildi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin adaylarını geç açıkladığı yönündeki eleştirilere ise, “Geçen yerel seçimlerde 9 Şubat’ta adaylarımızı belirlemeye başlamıştık. Şimdi daha ilerdeyiz” dediği kaydedildi.

Kastamonu’ya gizli oylama

PM toplantısında Kastamonu adayının belirlenmesinde gizli oylama yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Kastamonu adayı Mustafa Öztürk’ün adaylığı 22 ret oyuna karşı 33 kabul oyuyla onaylandı.
PM toplantısında bazı üyeler seçim güvenliği konusunda endişelerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu’nun seçim güvenliğiyle ilgili en iyi sistemin CHP’de olduğunu belirterek “Sandık güvenliği konusunda hatamız yok. Kimse bize haksızlık etmesin. Sahte seçmenler ile ilgili de çalışmalar sürüyor. Gerekli tüm itirazlar ve suç duyuruları yapıldı” dediği öğrenildi. PM toplantısında Kocaoğlu’nun adaylık açıklamasının gündeme gelmediği belirtildi.

‘Kurullar değerlendirir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı basın toplantısında Kocaoğlu’nun adaylığını açıklaması üzerine şunları dile getirdi: “Önümüzdeki PM toplantısında da büyükşehir il, ilçe, belde belediyelerini açıklayacağız. Sayın Aziz Kocaoğlu tekrar aday adayı olmaya karar verdi. Sonuçta yetkili kurullar değerlendirecek.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları