AYM: KADRİ GÜRSEL VE MURAT AKSOY’DA HAK İHLALİ VAR

Ana Sayfa » GÜNCEL » AYM: KADRİ GÜRSEL VE MURAT AKSOY’DA HAK İHLALİ VAR

02.05.2019 - 21:35

AYM: KADRİ GÜRSEL VE MURAT AKSOY’DA HAK İHLALİ VAR

Anayasa Mahkemesi, aralarında Cumhuriyet gazetesi eski çalışanları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Önder Çelik, Ahmet Şık ve Kadri Gürsel ile tutuklu gazeteci yazarlar Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu dokuz gazetecinin bireysel başvurularını ele aldı. Atalay, Sabuncu, Şık ve Utku’nun başvuruları reddedildi. Kadri Gürsel ve Murat Aksoy’un kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verildi.

 

Anayasa Mahkemesi, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Bülent Utku’nun başvurularında hak ihlali olmadığına karar verdi. Karar 6 muhalif üyenin oyuna karşılık 9 oyla alındı. Kadri Gürsel ve Murat Aksoy için hak ihlali kararı verilirken, diğerleri yarın görüşülecek.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, aralarında Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Önder Çelik, Ahmet Şık ve Kadri Gürsel ile tutuklu gazeteci yazarlar Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu dokuz gazetecinin bireysel başvurularını görüşmeye başladı.

Gazeteciler, “uygulanan gözaltı ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği” iddialarına ilişkin ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu.

AYM, Murat Aksoy için hak ihlali kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Kadri Gürsel ve Murat Aksoy’un da kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Aksoy’a 40 bin TL tazminat ödenmesi de kararlaştırıldı.

Cumhuriyet eski İcra Kurulu Bakanı Akın Atalay, eski Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, eski muhabiri Ahmet Şık ve eski Cumhuriyet Vakıfı üyeleri Bülent Utku’nun başvuruları reddedildi. Kararların oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.

Ali Bulaç, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın bireysel başvuruları ise yarın görüşülecek.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi, Cumhuriyet gazetesi çalışanları hakkında açılan davada, “silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlamasıyla 5 yılın altındaki hapis cezalarını onadı. Bülent Utku, Kadri Gürsel, Güray Tekin Öz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik ve Yusuf Emre İper’in cezaları ise onandı.

Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik ve Yusuf Emre İper hakkında, kalan infazın tamamlamaları için yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından, emniyet görevlilerince işlem yapılmasını beklemeden Kocaeli Adliyesi’ne giden 7 kişi, teslim oldu.

Aldığı 2 yıl 6 aylık hapis cezası onanan sanık Kadri Gürsel’e ise davetiye gönderilecek.

“Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçundan 5 yılın üzerinde hapis cezası verilen Akın Atalay, Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Orhan Erinç ve Hikmet Çetinkaya’nın temyiz süreci ise Yargıtay’da devam ediyor

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :