1 Ekim 2022 - Hoş geldiniz

BARIŞ TERKOĞLU: HER TARİKAT BİR FETÖ ADAYIDIR

Ana Sayfa » GÜNCEL » BARIŞ TERKOĞLU: HER TARİKAT BİR FETÖ ADAYIDIR

Eklenme : 16.07.2022 - 16:12

BARIŞ TERKOĞLU: HER TARİKAT BİR FETÖ ADAYIDIR

Barış Terkoğlu’nun Yeni Ülke Dergisi’nin 17. Sayısında yayınlanan “Her tarikat bir FETÖ adayıdır” yazısında 15 Temmuz darbe girişiminden önce Fetullahçıların, islamcı bir cemaat olarak kabul edildiğini ancak AKP ile yolları ayırınca FETÖ olarak anıldığını söyledi. FETÖ’nün tasfiyesinden sonra yerine gelecek iktidarın önünde iki yol bulunduğunu ifade eden Terkoğlu, bu seçeneklerin ya “iktidarı bir kez daha tarikat ve cemaatlerle paylaşmak” ya da “iktidarı eski düzenin yanılgılarından arındırarak yeniden kurmak” olduğunu belirtti.

AKP’nin FETÖ ile ittifakının siyasal ve sınıfsal tercihlerden ötürü olduğunu belirten Barış Terkoğlu, FETÖ’den boşalan kadroların başka tarikatlar tarafından nasıl doldurulduğunu anlattı. Her ne kadar 15 Temmuz ve ona giden sürecin müsebbibi gerici tarikatlar olsa da AKP’nin tarikatlar ve cemaatlerden uzaklaşma gibi bir hamlesi yok. Tam tersine diğer tarikat ve cemaatler bakanlıklar için koltuk kapma yarışında.

Terkoğlu bu durumun 50’lerden itibaren gelişen Soğuk Savaş örgütlenmesinin bir sonucu olduğunu ifade etti. Özellikle ‘vakıf’ adı altında örgütlenen bu gerici yapılar ülkenin dört bir yanında faaliyet göstermekte. “Türkiye’de, 30 tarikat silsilesi, bunlara bağlı 400 civarında kol, 445 tekke, 800 medrese ve bunlarla irtibatlı en az 3 milyonluk bir kitle cemaat yapısını tarif ediyor.” Bakıldığında bu gerici yapılanma toplumun çoğunluğunu temsil etmekten çok uzak.

Gelinen noktada gerici tarikatlar ve cemaatlerle ilişkisi bulunan pek çok kişinin devletin önemli görevlerinde bulunduğunu ifade eden Terkoğlu, bu yapıların ortadan kaldırmanın onları kontrol altında tutumaya çalışmaktan daha kolay olduğunu belirtti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları