BAŞBAKAN’IN İŞ KAZALARI İLE İLGİLİ ”ELDİVEN GİYMEZ, BARET TAKMAZ.” DİYE İŞÇİLERİ ELEŞTİRMESİNE, GIDA-İŞ’TEN TEPKİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BAŞBAKAN’IN İŞ KAZALARI İLE İLGİLİ ”ELDİVEN GİYMEZ, BARET TAKMAZ.” DİYE İŞÇİLERİ ELEŞTİRMESİNE, GIDA-İŞ’TEN TEPKİ

09.05.2018 - 8:34

BAŞBAKAN’IN İŞ KAZALARI İLE İLGİLİ ”ELDİVEN GİYMEZ, BARET TAKMAZ.” DİYE İŞÇİLERİ ELEŞTİRMESİNE, GIDA-İŞ’TEN TEPKİ

Şimdi okuyacağınız haberi hiçbir gazetede bulamazsınız, hiçbir televizyonun ana haberinde izleyemezsiniz.

Çünkü yalnızca yandaş medya değil, geriye kırıntıları kalan bir iki muhalif basın kuruluşunun da ne yazık ki benzer gelişmelere karşı duyarlılıkları bitti.

6 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım’ın iş yerlerinde ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamalar televizyonlarda verildi ve unutuldu.

Seçim sürecinin tartışmaları benzer gelişmeleri ne yazık ki unutturuyor. Yıldırım o toplantıda yaptı konuşmada “Eldiven takmaz, baret giymez, güvertede çalışır kemer takmaz, sürekli peşlerinden koşacaksın, her an başında duracaksın” diyerek işyerlerindeki ölüm ve yaralanma olaylarının çalışanların hatalarından kaynaklandığını savunmuştu.

Sonra ne oldu?

2002’den bu yana iş kazalarında 22 bin işçinin hayatını kaybettiğini, bunların kendi ihmalleri nedeniyle öldüklerini iddia etmenin akıl ve mantıkla bağdaşamayacağını çıkıp söyleyen bir kişi bile olmadı.

Başbakan Yıldırım’ın sözleri tam uçup gitmek üzereyken Disk’e bağlı Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan gerçeğin konuşulmayan tarafını dile getirdi.

Aslan, İstanbul’daki kongrede bulunan sendika yöneticilerini de şu sözlerle eleştirdi:

“O toplantıya katılan sendikacılar ne yazık ki Başbakan’a bir cevap vermemişlerdir. Sadece toplantıya katılanlar değil, genel olarak derin bir sessizlik vardır. Kimi sendikalar ve sendikacılar iktidarın arka bahçesi ve koltuk değneği haline gelmiştir; görevleri her koşulda iktidarı savunmaktır. Kimi sendikalar ve sendikacılar küçük çıkarlar uğruna ses çıkarmamaktadır. Süreci sessiz geçiştirerek, hükümetin gitmesini beklemektedirler. Sendikal bürokrasi işçilerin sömürülmesine çanak tuttuğu gibi, ölümüne de neden olmaktadır.”

Aslan, açıklamasının devamında, “İşçi ise karnını doyurmak için artık iş gücünün yanında hayatını vermek zorundadır… Buna tepki ise ya raporlarda kalmakta ya da ağız ucuyla yapılan açıklamalarla kendisini göstermektedir. Bu gidişe dur demek ve iş cinayetlerinin önüne geçmek için iktidar ve sermaye karşısında mücadele etmeye, ölümlere neden olan politikalarına karşı çıkmaya, grev hakkını kullanmaya, talepler için sürekli bir mücadeleye ihtiyaç vardır” dedi.

Gıda-İş Genel Başkanı Aslan son olarak şunu sordu:

“Soma, Ermenek, Torunlar, Marmara Park AVM… Bunların hangisinde patronlar tedbir almış da işçi tedbirlere uymamış?”

kaynek: bianet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :