BASKILAR NEDENİYLE KONSERİ İPTAL EDİLEN PİYANİST FAZIL SAY İSYAN ETTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BASKILAR NEDENİYLE KONSERİ İPTAL EDİLEN PİYANİST FAZIL SAY İSYAN ETTİ

13.07.2018 - 17:51

BASKILAR NEDENİYLE KONSERİ İPTAL EDİLEN PİYANİST FAZIL SAY İSYAN ETTİ

Piyanist Fazıl Say, “Ülkemde yaşamak istiyorum ve ülkemde sanatımı yapmak istiyorum” dedi.

Say’ın 18 Ağustos’ta İstanbul’un Şişli ilçesindeki Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde yapılacak konseri iptal edilmişti.

Facebook hesabından “Ülkemde yaşamak istiyorum ve ülkemde sanatımı yapmak istiyorum” başlıklı bir yazı paylaşan Say, sözlerine şöyle başladı: “Öncelikle, yazacaklarım tamamen şahsi konular değildir. Önümüzdeki aylarda tepeden tırnağa görüşmeler gerçekleştireceğim, Önümdeki engelleri, önyargıları, yanlış algıları yok etmek istiyorum. Memleketimi çok seven bir insanım, ve sanatımı tüm dünyada olduğu gibi kendi ülkemde de icra etmek istiyorum. Benim konserlerimin sadece birkaçı belediyeler ile, önce bu sayının artmasını bu ilişkinin doğmasını, halkla buluşmalarımızda, Belediyelerin desteğinin artmasına çalışacağım… Bu sayı artmalıdır… Bu önyargı kırılmalıdır. Fazıl Say da bir Türk vatandaşıdır, Benimle bir konser için çalışan bir belediye suç mu işlemiş olur, lütfen, bu yanlışlardan dönelim. Sonra Üniversitelerde tekrar konserler vereyim istiyorum, yıllardır davet edilmiyorum, gençlerle buluşamıyorum, bu kapıların da ardına kadar açılması için gayret edeceğim. Şansımı tekrar ve tekrar deneyeceğim.”

‘Fazıl Say defolsun’ zihniyetinin kimseye bir faydası yoktur’

Önünde ‘zor bir süreç’ gördüğünü ve neredeyse ‘tüm kapıların kapalı olduğunu’ söyleyen Say, “Devletin kurumlarını zaten geçtim, yıllardır yasaklı gibi bir durumdayım, hem yorumcu hem de besteci olarak… Dünyanın en önde gelen kurumlarıyla yılda 100 kere çalışıyorum, ülkemde bu olamıyor, acı bu… Bu durum kime ne kazandırdı ki?” dedi.

“Fazıl Say defolsun gitsin” algısına karşı mücadele vereceğini söyleyen piyanist, sözlerini şöyle bitirdi: “Çünkü ‘Fazıl Say defolsun’ zihniyetinin kimseye bir faydası yoktur, 81 milyon insanın bir tanesine bile faydası yoktur, Bu sadece utanç yaratır, tüm dünyada tepki görür ve hep de tepki gördü, her seferinde. Bakın; bir sanatçının hiç bir suçu yokken kovulma aşamasına gelmesi, işlerinin engellenmesi de bu ülkedeki sanat camiasının kötü etkilenmesine sebebiyet verir, diğer tüm sanatsal faaliyetlerin amacını da anlamsızlaştırır. Bu yanlıştır. Bu hatalardan dönelim istiyorum. Tekrar diyalog ve uzlaşı elimi uzatıyorum. Memleketimde sanatımı pürüzsüz icra etmek istiyorum. Burada herkesten de destek bekliyorum. Sonuna kadar Atatürkçüyüm, gurur duyuyorum bununla… Düşünceler, duruşlar, kültürler farklı olabilir. Ama dost olunmayacak diye bir şey yoktur. Gelin bu hatalardan dönelim…”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :