9 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

BASKIN SEÇİMİN KONUŞULMAYAN GERÇEKLERİ- ŞAHİN MENGÜ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BASKIN SEÇİMİN KONUŞULMAYAN GERÇEKLERİ- ŞAHİN MENGÜ

Eklenme : 21.04.2018 - 5:34

BASKIN SEÇİMİN KONUŞULMAYAN GERÇEKLERİ- ŞAHİN MENGÜ

 

Eğer iktidar partisinin baskın seçimle 24 Haziran’ı zafere dönüştürme planları başarıya ulaşırsa, ülkenin içine itileceği koşullar, belki de 100 yıl sonra bile aydınlığa kavuşamayacak kadar bir karanlığın içine gömülecek.

İşte böylesi hayati önem taşıyan bir sürecin Anayasa kurallarına göre işletilmesinde doğması muhtemel belirsizlikler ve onların yaratacağı tehlikeler acaba yeterince biliniyor mu?

Konunun ayrıntılarına girildiğinde 24 Haziran’a uzanan yolun bir çok noktasının tuzaklandığı, eğer dikkatli olunmazsa bunların sonradan telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacağı anlaşılıyor. CHP saflarında uzun yıllar siyaset yapmış, deneyimli bir isim olan Şahin Mengü konunun önemine dikkat çekiyor:

‘’Olağanüstü halin devamı, seçimlerin serbestliği ve eşitliği üzerinde kuşku yaratabilir. Olağanüstü hal süresinde Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü hal KHK’sı çıkartma yetkisi vardır. KHK’lar ile normal dönemde yapılamayacak pek çok işlem, kamu görevinden çıkarma, dernek kapatılması, malvarlığına el konma hiçbir sorgu suale ihtiyaç duyulmadan yapılabilmektedir.

Olağanüstü hal KHK’ları ile Tayyip Erdoğan yönetiminde 100 binden fazla kişi kamu görevinden ihraç edildi. Pek çok dernek, televizyon, gazete kapatıldı ve mal varlıklarına el konuldu.

Olağanüstü hal mevzuatı, Bakanlar Kurulu’na, vali ve kaymakamlara, her türlü gösteri yürüyüşü ve toplantıyı yasaklamak yetkisi vermektedir. Bu yetkilerin kullanılabildiği bir ortamda seçim yapmak, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürdüğü gibi başka sorunlar da var.’’

 

ŞAHİN MENGÜ’nün yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

BASKIN SEÇİMİN KONUŞULMAYAN GERÇEKLERİ- ŞAHİN MENGÜ

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları