”BATI” TÖRENE GELMEDİ. YENİ DÖNEME ALKIŞ TUTANLAR: SUDAN’DAN ÖMER EL BEŞİR, ZAMBİYA, MORİTANYA, GABON, CİBUTİ VE ..

Ana Sayfa » GÜNCEL » ”BATI” TÖRENE GELMEDİ. YENİ DÖNEME ALKIŞ TUTANLAR: SUDAN’DAN ÖMER EL BEŞİR, ZAMBİYA, MORİTANYA, GABON, CİBUTİ VE ..

09.07.2018 - 20:08

”BATI” TÖRENE GELMEDİ. YENİ DÖNEME ALKIŞ TUTANLAR: SUDAN’DAN ÖMER EL BEŞİR, ZAMBİYA, MORİTANYA, GABON, CİBUTİ VE ..

Türkiye’nin Başkanlık sistemine geçişi için sarayda yapılan törene Batı katılmamayı tercih etti. AB üyesi ülkelerden ırkçı Macaristan Başbakanı Victor Orban ile Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Erdoğan’ın yeni dönemine ‘merhaba’ diyen ve Avrupa tarafından eleştirilen liderler olurken, AB Komisyon Başkanını törende sadeci bir Komiser temsil etti. Törenlerde en dikkat çekici katılım ise Rusya’dan oldu. RusyaBaşbakanı Dimitri Medvedev törende ülkesini temsil etti. Erdoğan’ın ilk gün törenineİslam İşbirliği Teşkilatı dahi katılmadı.

24 Haziran seçimlerinin ardından Başkanlık sistemine geçiş için yapılan törene Ankara tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları davet etti. Batı ülkelerinden lider düzeyinde katılım Avrupa’nın eleştirdiği Macar ve Bulgar liderlerle sınırlı kalırken, Erdoğan’ın yeni dönemine Batı yerine Darfur katliamından sorumlu tutulan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in yanı sıra aralarında Zambiya, Moritanya, Gabon, Cibuti gibi ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanları katıldı.

Törene Devlet Başkanı düzeyinde 22 ülke liderinin katıldığı açıklandı ancak bu ülkelerin hiçbiri demokrasi ve insan hakları alanında birinci ligde yer almıyor. Erdoğan’ın başkanlık törenine devlet başkanı düzeyinde katılan liderler şu ülkelerden: Bulgaristan, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Katar, Pakistan, KKTC, Kırgızistan, Sudan, Gine, Zambiya, Gine Bissau, Ekvator, Somali, Moritanya, Gabon, Çad, Cibuti, Venezuela.

Törene devlet başkan yardımcısı, meclis başkanı ya da başbakan düzeyinde katılan ülke sayısı ise 19 oldu. Bu ülkeler arasında ise Libya, Afganistan, Irak, Özbekistan, Kuveyt, Fas, Belarus, Gambiya, Kongo, Rusya , Azerbaycan, Macaristan, Arnavutluk, Ukrayna, Kazakistan, Filistin, Cezayir, Senegal, Nijer yer aldı.

İİT bile katılmadı

Saraya davet edilen uluslararası örgütlerin temsilcileri de Erdoğan’a mesafeli davrandı. Paylaşılan katılımcı listesinde başta BM, NATO, Avrupa Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri yer almazken AGİT Genel Sekreteri Thomas Greminger katılımcılar arasında yer aldı. AB ise davete ‘Göç İşleri Komiseri Dimitris Avramopoulas’ ile katıldı. Alrıca Ekonomik işbirliği Teşkilatı, D-8, Türk Konseyi ve TÜRKSOY genel sekreterleri de katılımcılar arasında sayıldı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :