7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAMDA EMEKLİYİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN ÇALIŞMA BAKANI ” TEMMUZDA BİR SÜRPRİZİM OLACAK, AYRINTILARI 1 MAYIS’TA AÇIKLAYACAĞIM” DEDİ AMA AÇIKLAMADI

Ana Sayfa » EKONOMİ » BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAMDA EMEKLİYİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN ÇALIŞMA BAKANI ” TEMMUZDA BİR SÜRPRİZİM OLACAK, AYRINTILARI 1 MAYIS’TA AÇIKLAYACAĞIM” DEDİ AMA AÇIKLAMADI

Eklenme : 02.05.2022 - 10:56

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

 Türkiye’de asgari ücret 4 bin 253 lira iken en düşük emekli maaşı sadece 2 bin 500 lira. Bu kapsamda 800 bin emekli bulunuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 26 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs’ta açıklayacağım. Düzenleme ile yaklaşık 13 milyar liralık bir maliyet oluşturacağız. Bunun biraz üzerinde ama devamlı olan bir düzenleme olacak. Emekli maaşı yıl boyunca yüksek olmuş olacak” dedi.

Bilgin, yapılacak artış için, “Elbette içinde enflasyon olacak. Ama ağırlıklı olarak sosyal refah düzenlemesi olarak değerlendirmek gerekir. Enflasyonun tahribatını önleyecek düzenleme olacak. Çok ciddi bir rahatlama olacak” bilgisini vermişti.

Maaşlar için bir rakam verilmedi ancak bakanın sözünü ettiği yıllık 13 milyar liralık maliyet üzerinden hesap yapıldığında,  800 bin kişi için aylık 1354 TL’lik bir fark ortaya çıkıyor. Bu durumda en düşük emekli maaşının 3 bin 500 lira ile 4 bin lira arasında bir rakama ulaşması bekleniyor.

Ancak Çalışma Bakanı Bilgin, detayları 1 Mayıs’ta açıklayacağını paylaşacağını duyurmasına rağmen bu konuda dün herhangi bir açıklama yapmadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da dünkü bayram mesajı ve bugünkü bayram namazı sonrası açıklamalarında emeklilerle ilgili bir gelişmeden bahsetmedi. Şimdi 800 bin emekli, Bilgin’in bu konuda ne diyeceğini bekliyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları