BAZEN BARDAĞI TAŞIRAN TEK BİR ZAMDIR. FRANSA’DA ”SARI YELEKLİLERİN” AKARYAKIT ZAMMINA HAYIR DİRENİŞİ ÇIĞRINDAN ÇIKTI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » BAZEN BARDAĞI TAŞIRAN TEK BİR ZAMDIR. FRANSA’DA ”SARI YELEKLİLERİN” AKARYAKIT ZAMMINA HAYIR DİRENİŞİ ÇIĞRINDAN ÇIKTI.

03.12.2018 - 6:35

BAZEN BARDAĞI TAŞIRAN TEK BİR ZAMDIR. FRANSA’DA ”SARI YELEKLİLERİN” AKARYAKIT ZAMMINA HAYIR DİRENİŞİ ÇIĞRINDAN ÇIKTI.

Gezi olaylarında simge ağaçların kesilmesiydi.

Betona aşık bir iktidarın yeri göğü AVM’lere, sitelere, gökdelenlere, lüks apartmanlara çevirme hırsının bir yansıması olan yeşile, tabiata düşmanlık, İstanbul Taksim’de küçücük bir parktaki ağaçların kesilmesiyle doruk noktasına ulaşmıştı. Kitleler açısından parktaki ağaçların acımasızca doğranması bardağı taşıran bir damla olarak geçti toplumsal tarihimize.

Şimdi benzer bir gelişme Fransa’da yaşanıyor.

Aslında Makron yönetiminin ekonomi politikalarında toplumun giderek yoksullaşmasına neden olan uygulamalarına bir tepki olarak doğdu son protestolar. Gerekçe akaryakıta yapılan zamdı. Bu bardağı taşıran son damla oldu.

Fransa İçişleri Bakanlığı, cumartesi günü düzenlenen gösterilere 136 bin kişinin katıldığını, çıkan olaylarda 263 kişinin yaralandığını ve 630 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Fransa İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, cumartesi günü ülke çapında gerçekleşen akaryakıt zamları protestolarına ilişkin son rakamlar paylaşıldı.

Açıklamada, başkent Paris’te 10 bin olmak üzere ülke genelinde gösterilere 136 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Gösterilerde çıkan olaylarda 81’i polis 263 kişinin yaralandığı ifade edilen açıklamada, 378’i Paris’te olmak üzere ülkede toplamda 630 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Bu arada, Adalet Bakanı Nicole Belloubet, düzenlediği basın toplantısında, dün gözaltına alınanların yaklaşık 3’te 2’sinin yargılanacağını açıkladı.

Dünkü gösterilerle beraber 17 Kasım’dan bu yana çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı, bin 424 kişi gözaltına alındı.

Bu arada

Dışişleri Bakanlığı, Fransa‘daki protestolara ilişkin bu ülkeye yönelik bir seyahat uyarısı yayımladı.

Dışişleri Bakanlığınca, Fransa’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından başkent Paris başta olmak üzere şehirlerin gösteri alanlarından uzak durmaları, otoyol ve şehirlerarası yollarda tedbirli davranmaları istendi.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :