BELEDİYE İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI NİHAT YURDAKUL’DAN KIDEM TAZMİNATININ FONA DÖNÜŞTÜRÜLME GİRİŞİMİNE SERT TEPKİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BELEDİYE İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI NİHAT YURDAKUL’DAN KIDEM TAZMİNATININ FONA DÖNÜŞTÜRÜLME GİRİŞİMİNE SERT TEPKİ

19.06.2020 - 9:19

BELEDİYE İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI NİHAT YURDAKUL’DAN KIDEM TAZMİNATININ FONA DÖNÜŞTÜRÜLME GİRİŞİMİNE SERT TEPKİ

Hükümetin kıdem tazminatında değişiklik hazırlığına sendikaların tepkisi artarak büyüyor. Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul da kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimine sert tepki gösterdi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Yurdakul, hükümete “Emeklinin geliri artacakmış. Elinizi tutan mı var? Emeklilerin durumunu hemen düzeltin. Kıdeme dokunmayın” dedi.

Yeni sistemin işçiye, emekçiye getirdiği hiçbir şey olmadığını belirten Yurdakul, “Finans çevrelerine rant alanı yaratılmaya çalışılıyor. Kıdem fona dönüştürülürse bu, işçi sınıfının her şeyinin elinden alındığı anlamına gelir” yorumunu yaptı.

Yurdakul şunları söyledi: “İşçi büyük zarara uğrayacak. Emeklilerin durumu malum. İnsanlar geçinmek için 50-60 yaşında ikinci iş arıyor” dedi. Görüşlerini Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda da dile getirdiğini belirten Yurdakul, şöyle devam etti: “Türk-İş yönetimine de söyledim. Ya bu çalışmaya son verdirin ya da emek dostlarını, emekçileri Kızılay’da toplayın. Kaynak yaratmak için kıdeme el konulamaz. El koymaya kalkanlar demokratik zeminde bunun karşılığını görür. Bu düzenlemeye emek kesiminden her kim ‘evet’ diyorsa, temsil ettiği insanlara, işçilere ihanet eder.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :