BENZEMEZ KİMSE SANA: BİR KUTUPTAN DİĞERİNE SİNEAD O’CONNOR

Ana Sayfa » EĞİTİM KADIN GENÇLİK » BENZEMEZ KİMSE SANA: BİR KUTUPTAN DİĞERİNE SİNEAD O’CONNOR

03.11.2018 - 18:18

BENZEMEZ KİMSE SANA: BİR KUTUPTAN DİĞERİNE SİNEAD O’CONNOR

 

Duvar- Müjde yazıcı Ergin- 2012 yılında ruhsal problemleri nedeniyle konser turunu iptal etmesi gerekti. 2015’te intihar girişiminden kurtarıldı. 2016 yılında bisikletle dolaşmak için evden çıktı ve ortadan kayboldu. Ailesi intihar edebileceği ihtimali üstünde dururken Chicago’da yol kenarında bir otelde bulundu. Geçen yıl Facebook’a yüklediği videoda gözyaşları içinde intihar eğiliminden bahsederken “Psikiyatristim dışında kimsem yok”diyordu. Uyuşturucu bağımlılığı olduğu biliniyordu. Bipolar teşhisi konulmuştu. Geçen hafta ise Müslüman olduğunu açıkladı.

Doğum gününde intihara teşebbüs etmiş

Onca isim arasından İrlandalı şarkıcı Sinead O’Connor’ın bu çıkışı İslam aleminde coşkuyla karşılansa da darmadağın olmuş ruh haline bakılırsa, klişe tabirle ‘gerçek bir Müslüman’ın, aslında bu duruma pek de sevinmemesi gerek. Çünkü, “Neden Sinead O’Connor?”

Kendi demeçlerine dayanan bilgilere göre O’Connor, çocuk yaşta cinsel istismara maruz kalmış ve aile içinde gördüğü şiddet de onu tüm müzik kariyeri boyunca peşini bırakmayacak depresif, karanlık bir sarmalın içine sürüklemiş.

20’li yaşlarında depresyondan muzdarip olmaya başladığını anlatıyor. İlk kez 28 yaşında terapiye başlamış. 33’üncü doğum gününde (1999) ilk intihar girişiminde bulunmuş.

2007 yılında verdiği bir söyleşide ruhsal sorunlarının günden güne artışını, “Volüm yavaş yavaş yukarı ve yukarı çıktı” diye tanımlıyor.

Çocukluğundan bu yana yaşadığı travmaların etkisindeki O’Connor, volüm yukarı çıktıkça ‘delilik ile dahilik’ arasında müzik yapmaya çabalarken bugün de İslam dünyasına sürüklendi. Yarın ne yapacağını ailesi dahil kimse kestiremez durumda.

Papa’dan U2’ye uzanan ‘repertuvar’

52 yaşındaki şarkıcı, 1990 yılında Prince imzalı ‘Nothing Compares 2 U’ adlı şarkıyla, bu şarkının videosundaki traşlı kafası ve gözyaşlarıyla dinleyicinin boğazına, gönlüne yumru gibi oturmuş bir ses. O’Connor ruhsal karmaşası bir yana müzik endüstrisi içinde her dönem farklılıklarıyla, radikal, cesur, eleştirel, anti-Amerikancı söylemleriyle öne çıkmış ilginç bir isim.

1992 yılında Papa II. Jean Paul’ün Katolik Kilisesi’ndeki çocuk istismarı konularını reddetmesi üzerine ‘Saturday Night Live’da Papa’nın fotoğrafını yırtmasıyla Katolik kamuoyunun tepkisini çeken, tüm dünyada konuşulan O’Connor tabii ki bununla kalmadı.

Örneğin; Rolling Stone dergisi Kim Kardashian’ı kapak yaptığında “Müziği öldürdünüz” diye dergiye saldırdı. Miley Cyrus’a “Müzik endüstrisinin seni bir fahişeye çevirmesine izin verme” içerikli bir mektup yazdı. Mektupta, “Bu insanlar seni soyunarak veya bir çekici yalayarak daha cool görüneceğine inandırıyor olabilirler” gibi cümlelere yer verdi. U2’nun dijital albüm satış stratejisi için “İnsanlara zorla albümlerini sattırıyorlar” diye kızdı.

Sinead O’Connor belki de dünyanın neresinde olursa olsun yaşadığı travmaların getirdiği ‘tuhaflık’la verdiği tüm haklı tepkilere ‘deli’ denilen bir insanın, böylece daha ne kadar delirebileceğine dair bir örnek.

Daha önce de ismini değiştirmişti

Geçen hafta, “İslam alemindeki kardeşlerime beni sıcak şekilde karşıladıkları için teşekkür ediyorum” deyip İrlanda İslam Cemiyeti’nde Müslümanlığa giriş yaparak  Shuhada Davitt ismini alan O’Connor, daha önce müzisyen adını ‘Magda Davitt’ olarak değiştirmişti. Yıllar önce kendini soyutlamış bir Katolik mezhebine katıldığında ise ‘Mother Bernadatte Marie’ ismini almıştı. O nedenle şu anda manşetleri süsleyen haberleri aslında endişe verici.

Sinead O’Connor’ın ayağının altından zemin kayalı çok oldu. Bu yıl içinde hayatını kaybeden İrlandalı grup Cranberries’in solisti Dolores O’Riordan’ın da çocuk yaşta yaşadığı cinsel istismar nedeniyle acılar içinde öldüğünü hatırlarsak Sinead O’Connor’ın huzuru İslam’da aramasına saygıyla, fakat onun ruhsal sağlığı açısından kuşkuyla bakmak gerek. Çünkü onunki Tuğçe Kazaz gibilerin dini dönüşümleriyle kıyas götürmeyecek kadar gerçek ve derin bir savruluş.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :