1 Ağustos 2021 - Hoş geldiniz

BERAT ALBAYRAK’A 2019’DA 2.5 MİLYON KİŞİNİN İŞE ALINACAĞINI SÖYLEDİĞİ BİR AŞAMADA ÖYLE BİR DOSYA SUNDULAR Kİ..

Ana Sayfa » GÜNCEL » BERAT ALBAYRAK’A 2019’DA 2.5 MİLYON KİŞİNİN İŞE ALINACAĞINI SÖYLEDİĞİ BİR AŞAMADA ÖYLE BİR DOSYA SUNDULAR Kİ..

Eklenme : 27.02.2019 - 7:37

BERAT ALBAYRAK’A 2019’DA 2.5 MİLYON KİŞİNİN İŞE ALINACAĞINI SÖYLEDİĞİ BİR AŞAMADA ÖYLE BİR DOSYA SUNDULAR Kİ..

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Maliye Bakanı Berat Albayrak’a geçtiğimiz gün istihdam toplantısında dosya verildiğini, dosyanın içerisinde ekonomiye dair eleştiriler olduğunu yazdı.

Çiğdem Toker, Bakan Albayrak’ın işsizlik ile ilgili verileri açıkladığı toplantıda, bakana TOBB üyesi bir iş insanından verilen dosyayı yazarak, içinde yer alan bilgileri aktardı.

Toker’in yazısı şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu yıl 2.5 milyon yeni istihdam hayata geçirileceğini açıkladı. 2.5 milyon kişinin iş sahibi olması demek bu.

Albayrak, TOBB ile Aile Bakanlığı’nca düzenlenen “İstihdam Seferberliği 2019” programında “Bugün Türkiye istihdam alanında devrimi yaşadığı bir gün” de demiş. Gerçekten “devrim” demiş midir diye, birkaç kaynaktan kontrol ettim. Demiş. Peki neymiş devrim?

Yeni istihdam edilecek işçilere İşsizlik Sigortası Fonu’ndan teşvik düzenlemesiymiş.
Tabii  dinleyiciler arasından kimse, daha birkaç gün önce Ergene’de “İşsizlikten bunaldım, bana mezar yaptırmayın, sadece mezar taşı olsun” notuyla intihar eden 34 yaşındaki S.G.’den söz edememiş.

Ama salonda ilginç bir şey olmuş.

TOBB üyesi bir işadamı Bakan Albayrak’a bir dosya vermiş. Bir yıl önce üretimi durduran, eleman çıkaran yerli ve milli bir tıbbi cihaz şirketinin dosyasıymış bu.  (Bugüne dek bu köşede zaman zaman bilgi ve haber olarak dile getirdiğimiz sorunlardan da söz ediyor.)

Bakan Albayrak’a verilen o dosyadan birkaç bilgi aktaracağım:

ŞEHİR HASTANELERİ YERLİ ALMIYOR

– Daha önce kamu alımları 81 il bazında yapılıyordu. Sağlık Bakanlığı’nın yüzde 80 ihtiyacını biz yerli üreticiler karşılıyorduk. Sonra Sağlık Bakanlığı ihtiyaçlarını merkezi ve toplu alımlarla karşılamaya başladı. Bu da üreticileri kapanma sürecine soktu.

● Milli bir kuruluş olan DMO’ya cihaz satamıyoruz.

● Halkın parasıyla yurtdışına anahtar teslim hastaneler yapan TİKA da yerli ürün almıyor.

● Şehir hastanelerini yapan holdingler zaten 3 global ithal firmayla iş yapıyor. Yerli firmaları masaya dahi oturtmamıştır. Onlarca şehir hastanesinde bir tane yerli ürün yoktur.

● 10 yıldır kendi ülkesinin ürettiği tıbbi cihazı satın almayan tek ülkeyiz.

● Mağduriyetlerimizi pek çok siyasetçi ve bürokrasiye anlatsak da ya doğru kişiye ulaşamadığımızdan ya da birilerinin engel olmasıyla sonuç değişmemektedir.
Bakan Albayrak, bu dosyanın gereği için talimat verir mi, şimdiden bilmiyoruz.
Ama -eğer intiharlar duyulmuyorsa- bu dosya istihdam vaadinin gerçek tablosu hakkında yeterince fikir veriyor. Üretim durmuşken, yeni alınacak işçinin ücretinin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmasından bu aşamada nasıl bir devrim bekleniyor?

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları