18 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

BERGEN FİLMİNİN YÖNETMENLERİNDE CANER ALPER: YENİ TEKLİFLER GELDİĞİNDE ÇEKİNEREK DEĞERLENDİRİYORUZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BERGEN FİLMİNİN YÖNETMENLERİNDE CANER ALPER: YENİ TEKLİFLER GELDİĞİNDE ÇEKİNEREK DEĞERLENDİRİYORUZ

Eklenme : 27.03.2022 - 10:29

BERGEN FİLMİNİN YÖNETMENLERİNDE CANER ALPER: YENİ TEKLİFLER GELDİĞİNDE ÇEKİNEREK DEĞERLENDİRİYORUZ

 

Türkiye-Almanya Film Festivali’ni Nürnberg’de takip eden Muammer Brav, Bergen filmi ile ses getiren yönetmenler Caner Alper ve Mehmet Binay ile konuştu.

Yönetmen Alper ‘Bergen’ filmi hakkında Hollywood tarzı çalışma yaptıklarını belirterek, “Biz projeye davet edildiğimizde yapım şirketi epey yol alarak, başarılı bir hazırlık yapmıştı. Üç yıl boyunca büyük araştırmalar yapılarak çok detaylı bir senaryo çalışması yapılmıştı. Bizim ‘Mehmet’ ile ufak tefek yönetmen revizyonlarımız oldu. Projenin hazır olması sebebiyle iki ay içinde çekimlere girdik. Pandeminin ve kışın bir dönem filmi çekiyor olmanın zorluklarını yaşadık. Ama yapımın çok kuvvetli olması sebebiyle biz sadece çekime konsantre olduk. Sadece yönetmenlik yapmak çok güzel birşeymiş. ” dedi.

Yönetmen Mehmet Binay ise uzun bir aradan sonra Muğla’da çektikleri  kısa filmleri ‘Lacrimosa’ hakkında, “Lacrimosa’nın Hristiyan ilahilerde yedinci madde ve ‘gözyaşı’ anlamını taşıyor. Anne Meryem’in çocukları için döktüğü gözyaşı. Film anne-oğlu ilişkisi üzerinden şekilleniyor. Bir taraftan da hikaye çok kadim topraklarda geçiyor. Filmde antik bir tiyatronun yanından geçen bir araçta görülüyor, bölgenin harika bir doğası var ama antik dönemden beri değişmeyen binlerce yıldır süren sorunlu bir takım aile ilişkileri de var. Biraz buna da değinmek istedik.” ifadelerini kullandı.

‘Lacrimosa’ hakkında konuşan yönetmen Caner Alper de, “Biz en başında hikayeyi uzun metrajlı olarak düşünmüştük. Sonrasında içindeki küçük bir kısmı kısa metraj olarak yapmaya karar verdik. Hem film çekmeyi özlemiştik hemde kısa metraj yapımlarla ilgilenen yapımcılar uzun metrajını da bizden isterler dedik. Bu durum Hollywood’da çok yapılan bir şey. Dolayısıyla yazın bir araya gelip bir haftada Muğla’da çekimini yaptık.” diye konuştu.

Daha önce ses getiren filmler arasında yer alan “Zenne” ve “Çekmeceler”  filminin yönetmenleri Caner Alper ve Mehmet Binay ‘Bergen’ filmini Türk sinemasındaki gelişmeleri ve gelecekte yapmayı planladıkları projeleri T24’te Muammer Brav’a anlattı

 

kaynak: t24- Muammer Brav

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları