25 Haziran 2021 - Hoş geldiniz

BETONA GÖMÜLMÜŞ BİR İSTANBUL’U TEPEDEN KUŞBAKIŞI İZLEMEK İÇİN ADRES: ÇAMLICA KULESİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BETONA GÖMÜLMÜŞ BİR İSTANBUL’U TEPEDEN KUŞBAKIŞI İZLEMEK İÇİN ADRES: ÇAMLICA KULESİ

Eklenme : 09.06.2021 - 9:05

BETONA GÖMÜLMÜŞ BİR İSTANBUL’U TEPEDEN KUŞBAKIŞI İZLEMEK İÇİN ADRES: ÇAMLICA KULESİ

İstanbul’daki ‘anten kirliliğini’ ortadan kaldırma gerekçesiyle geçtiğimiz hafta açılan Küçük Çamlıca Televizyon ve Radyo Kulesi gündemdeki yerini koruyor. Restoran işletmesinin, ihalesi olmadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın bir isim olan Hasan Yeşildağ’a verilmesi, kafe ve restoran menüsünün pahalılığı ve kuleye giriş ücreti tartışıldı. Bazı kesimler ise kulenin şeklini beğenmedi.

118

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 2

Gazete Duvar’dan Şebnem Babat’ın haberine göre tüm bu tartışmalar sürerken Üsküdar’ın Küçük Çamlıca Tepesi’nde bulunan ve çelik anteni ile birlikte yerden 369 metre yüksekliğe ulaşan kuleye ziyaretçiler de gelemeye devam ediyor.

218

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 3

NASIL GİDİLİR?

Avrupa Yakası’nda oturup nispeten karşıya yabancı olan birinin kuleye gitmesi biraz muamma. Google’ın haritaları üzerinden ufak bir araştırma yapmak gerekti. Kaosuyla araştırmalara konu olması gereken Mecidiyeköy’den 522 numaralı otobüse binerek Kısıklı otobüs durağında indik ve beş dakikalık bir yürüyüşle Küçük Çamlıca Korusu’nun içine girdik. Kuleye, korunun nefes aldıran ağaçlarının arasından 15-20 dakikalık bir yürüyüşle ulaştık. Ancak burası ana giriş değildi. Araç girişinin bir boşluğundan ana kapıya geldik.

Kuleye en yakın metro durakları, yakın zamanda açılan Üsküdar-Çekmeköy metrosunun Kısıklı ve Bulgurlu istasyonu. Metro ve metrobüsün olduğu Altunizade durağında inip yürüyerek de kuleye ulaşılabilir. Buradan kuleye servis de mevcut. Turun ardından tekrar servise binip geri dönebilirsiniz.

318

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 4

Bir başka servis de İstanbul’un ‘yeni sembollerinden’ biri olarak lanse edilen Büyük Çamlıca Camisi’ne. AK Parti’nin kendi turizm rotasını oluşturduğu bir güzergahı tercih etmek isterseniz camiye de ulaşmak mümkün. Oradan sonrası ise size kalmış. Avrupa Yakası’ndan ise bir servis bulunmuyor.

418

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 5

Kuleye girişte korona virüsü nedeniyle HES kodu isteniyor. X-RAY cihazlarından geçip ağaçların arasında betonarme peyzaj meydan düzenlemesi sonrası kuleye giriş yapılıyor. Çok tartışılan giriş ücreti 60, indirimli biletler ise 30 lira. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz ücret iki katı.

518

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 6

34’üncü kattaki seyir terasına çıkmak için iki farklı panoramik asansör bulunuyor. Asansörleri tek başınıza kullanamıyorsunuz. Görevlilerin aktardığına göre fazla katlı olduğu için bir koordinasyon problem yaşanıyor. Bundan dolayı her asansörde bir görevli bulunuyor. Görevliler birbiriyle telsizler sayesinde iletişim kurarak asansörü kontrol ediyor. Korona salgını nedeniyle içeriye çok fazla kişi alınmıyor. Terasa çıkmak da yaklaşık bir dakika sürüyor ve bu sürede yükselişinizi izleyebiliyorsunuz.

618

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 7

SEYİR TERASI

360 derecelik görüş açısıyla İstanbul’u izlemek isteyen birçok kişi haftanın ilk günü buraya gelmiş. Nispeten kalabalık olan terasta herkes -doğal olarak- fotoğraf çekiyor. Korona virüsü nedeniyle kısıtlamanın olmadığı ilk cumartesi günü metrelerce giriş kuyruğu oluştuğunu öğreniyoruz. Kimisi arkasına Adalar manzarasını alıyor, kimisi Büyük Çamlıca Camisi’ni. Fenerbahçe taraftarları formalarıyla gelerek Ülker Stadyumu önünde poz veriyor. Ancak Ataşehir’deki beton yığının önünde fotoğraf çeken pek yok.

718

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 8

Manzaranın hali genel olarak içler acısı. Şehir içinde askeriye, mezarlık ve okul olmasa ağaç görmekte zorlanan İstanbullular burada da hayal kırıklığına uğruyor.

818

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 9

Panoramik manzaranın en belirgin ögelerinden biri, tepenin eteklerindeki havuzlu villaları beton yığınlarından ayıran yollar. Ataköy’ü Şirinevler’den, Levent’i Gültepe’den ayıran keskin çizgi burada da göze çarpıyor.

918

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 10

Kulenin iki metrelik bir maketi de terasta kendine yer bulmuş. Dev bir ekranda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Türk bayrağı fotoğrafları da dönüyor. İsteyen onlarla da aynı kareye girebiliyor.

1018

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 11

Görsel şölene tasavvuf müzikleri eşlik ediyor. Shazam aracılığıyla o an çalınan şarkıyı aratıyoruz ve albüm kapağında ‘Sufi Music of Turkey’ olarak tanıtılan Emre Demihan’ın Uyanış’a Matem eserini görüyoruz.

1118

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 12

34’üncü kattaki terasın belirli bölümlerindeki buzdolaplarında içecek satışı da yapılıyor. Kafe ve restoran bölümü ise 39 ve 40’ıncı katlarda ancak isterseniz buradan da bir şeyler satın alabiliyorsunuz.

1218

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 13

Etrafta sürekli görevliler dolaşıyor. Gerek asansör başında gerek stantlarda gerekse rastgele herhangi bir yerde. Misafirleri izliyorlar. Adeta gözetliyorlar. Yapı itibariyle gözetleme için de müsait olan kulenin içinde de gözetleniyorsunuz yani… ‘Panoptikon’ ve ‘Mordor kulesi’ benzetmeleri uygun düşüyor.

1318

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 14

RESTORAN

Oldu ya kulede karnınız acıktı ya da manzaraya karşı bir şeyler içmek istiyorsunuz. 39’uncu ve 40’ıncı katlarda bulunan kafe ve restoranda çay 10, kola 18, Türk kahvesi 20, portakal suyu 30 lira. 393,5 ve 398 metre yüksekliğinde iki kişi kahvaltı yapmak istese 180 lirayı gözden çıkarmak durumunda kalıyor. Salatalar 44, makarnalar 48, hamburgerler 40 liradan başlıyor.

Daha detaylı bilgi isterseniz kafe ve restoran bölümünün menülerine ulaşabilirsiniz.

1418

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 15

Tüm bunları göze alıp bir masaya oturmaya karar verdiyseniz de cam kenarlarında yer bulmak zor. Orta masalarda vakit geçirmek de bir şeye benzemiyor. Cam kenarında boş bulduğumuz birkaç masayı soruyoruz ancak rezerve oldukları söyleniyor. Bir masanın boşalmasının ardından tekrar şansımızı deniyoruz ve sistemden kontrol ettikleri masaya oturmamıza izin veriliyor. İşletmenin internet adresinden de rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

1518

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 16

O esnada görevli bizi uyarıyor ve eğer saat 16.00 ve 18.00 arasında birisi gelirse bizi başka masaya alacaklarını söylüyor. “Şerif, bir kola içer miyiz?” diyerek oturuyoruz. Manzaraya karşı gazlı içeceklerimizi yudumlarken başka insanlar gelip kalkmamız için adeta gözlerini dikiyor.

1618

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 17

Yavaş yavaş turun sonuna gelip kuleden çıkıyoruz. Aklımıza şu sorular geliyor: Sanki dev bir AVM’ye gelmiş gibiyiz. Neden her yerde bir şeyler satılmaya çalışılıyor? Neden buranın bir radyo-televizyon vericisi olduğuna dair emareler içeride yok? Tüm bunlar gerçekten gerekli miydi?

1718

Çamlıca'ya ziyaret: Beton kuleden beton kenti izlemek - Sayfa 18

Kuleden uzaklaştıkça şekli de belirginleşiyor. Gönderme yapıldığı gibi ‘lale’ şeklinde değil de sosyal medyada dönen ‘dev mutfak çakmağı’ esprileri neredeyse haklı çıkıyor. (Haber ve fotoğraflar: Şebnem Babat)

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları