BEYAZ SARAY’IN YAKININDA POLİS ŞİDDETİNE VE IRKÇILIĞA KARŞI BÜYÜK PROTESTO

Ana Sayfa » GÜNCEL » BEYAZ SARAY’IN YAKININDA POLİS ŞİDDETİNE VE IRKÇILIĞA KARŞI BÜYÜK PROTESTO

07.06.2020 - 9:48

BEYAZ SARAY’IN YAKININDA POLİS ŞİDDETİNE VE IRKÇILIĞA KARŞI BÜYÜK PROTESTO

ABD’de George Floyd protestoları 12’inci gününe girerken, Beyaz Saray ve Kongre binası çevresinde binlerce gösterici, ırkçılığı ve polis şiddetini protesto için bir araya geldi.

ABD’de George Floyd protestoları 12’inci gününe girerken, başkent Washington’da Beyaz Saray ve Kongre binası çevresinde, farklı noktalarda binlerce gösterici, ırkçılığı ve polis şiddetini protesto amaçlı bir araya geldi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, gün içinde kent merkezindeki birçok cadde trafiğe kapatılırken, Washington emniyet biriminden öğleden sonra yapılan bir açıklamada, sadece Lincoln Anıtı ve Lafayette Park civarındaki protestolara en az 6 bin kişinin katıldığı tespiti paylaşıldı. Yetkililer, bugünkü protestolara Washington’da yüzbinlerin katılmasının beklendiğini aktardı.

46 yaşındaki siyahi Amerikalı George Floyd’un 25 Mayıs’ta Minneapolis’te polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesi, ülke çapında protestolara neden oldu. Başkent de dahil olmak üzere birçok yerde göstericiler ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protestolar düzenleyerek sokaklara döküldü.

Dünyaya da sıçrayan protestoların Amerika’da 12’inci gününde, başkent Washington’da bugün yüzbinlerce kişinin katılımıyla, şu ana kadarki en geniş kitleli Floyd protestosunun düzenlenmesi bekleniyor. Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham, “Cumartesi günkü etkinliğin, kentte şu ana kadar gördüklerimizin en büyüğü olabileceği yönünde, halka açık kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiler var” diyerek günün erken saatleri itibariyle kent merkezinde yolların trafiğe büyük oranda kapatılacağını daha önceden belirtmişti.

ESAS PANDEMİ IRKÇILIK

Göstericiler, polis teşkilatında reform yapılması çağrısında bulundular. “Esas pandemi ırkçılık”, “Torunlarımız için yürüyoruz”, “Polis şiddetine son” gibi mesajlar içeren pankartlar taşıdılar. Başkent Washington’un merkezinde caddelerde “Siyahların hayatları önemlidir” sloganları yükseldi.

Beyaz Saray etrafındaki güvenlik amaçlı kurulan çitin daha da genişletildiği dikkat çekerken, gösterilerin düzenlendiği bölgelerde güvenlik güçlerinin sayısının hafta başındaki protestolara kıyasla az olduğu da gözlemlendi.

Dün ise ülke genelinde başta başkent Washington olmak üzere, Atlanta, Los Angeles, Minneapolis, Miami, New York ve Denver’da protestolar devam etti. Zaman zaman şiddet olaylarının yaşandığı ancak ağırlıklı olarak barışçı bir ortamda düzenlenen protestolarda gerginlik, Floyd’u gözaltına alırken boynuna diziyle çöküp baskı uygulayarak öldüren polis memuru Derek Chauvin ve görevdeki diğer üç polisin tutuklanarak ceza taleplerinin arttırılmasıyla kısmen azaldı.

MAHKEME POLİSN BİBER GAZI VS. KULLANMAYI BIRAKMASINA KARAR VERDİ

Polisin bazı yerlerde göstericilere biber gazı, plastik mermi ve diğer sert müdahale yöntemleriyle karşılık vermesi tepkilere yol açtı. Denver’da bir federal mahkemede, emniyet güçlerinin süregelen Floyd protestolarında biber gazı, plastik mermi ve flaş bombası gibi diğer zarar verme oranı yüksek müdahale araçlarını kullanmayı bırakmaları kararı verildi. Hakim Brooke Jackson’ın karar metninde, “Bunlar barışçı göstericiler, gazeteciler ve sağlık çalışanları ve protestoların bastırılmasında değil, isyanların bastırılmasında kullanılması gereken aşırı taktiklerin hedefi oldular” ifadeleri yer aldı.

Floyd’un öldürüldüğü Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde de Demokrat Partili yerel yönetim polisin gözaltı sırasında boyun üzerinde diz çökme ve boğucu yakalama gibi taktiklerin yasaklanması yönünde bir yasa tasarısını onayladı.

California Valisi Gavin Newsom da eyaletteki polis eğitimi programlarından, polis memuru Chauvin’in Floyd üzerinde uyguladığı taktik ve benzeri öldürücü yöntemlerin çıkarılacağını açıkladı. “Floyd’un öldürülmesi kırılma noktası oldu. İnsanlar ‘artık yeter’ diyor” diyen New York Valisi Andrew Cuomo da öldürücü etkisi olan taktiklerin yasaklanması ya da polislerin disiplin kayıtlarının halka açık bir şekilde paylaşılması gibi, gerekli reformlara her yerde geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :