29 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

BEYLİKDÜZÜ’NDE NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMARA UĞRAYAN BEBEĞİN DOKTORU: ”BEZİNİ AÇTIK KANIMIZ DONDU”

Ana Sayfa » GÜNCEL » BEYLİKDÜZÜ’NDE NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMARA UĞRAYAN BEBEĞİN DOKTORU: ”BEZİNİ AÇTIK KANIMIZ DONDU”

Eklenme : 10.09.2022 - 18:15

BEYLİKDÜZÜ’NDE NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMARA UĞRAYAN BEBEĞİN DOKTORU: ”BEZİNİ AÇTIK KANIMIZ DONDU”

Beylikdüzü Devlet Hastanesi’ne, 2 yaşındaki bebeğin ‘balkondan düştü’ beyanıyla getirildikten sonra bebeğin vücudunda istismar bulgularına rastlanması Türkiye’nin gündemine oturdu.

Bebeğin ailesinin hastanedeki tavırları ve doktorlara sarf ettikleri sözler şüphe uyandırdı.

Cumhuriyet’ten Sinem Nazlı Demir’in haberine göre, bebek hastaneye ilk geldiğinde yazılan metinde “2 yaşındaki çocuk evinin balkonundan düşme beyanıyla acil servise getirildi. Gelişinde nabız ve tansiyon alınamadı. Yüzü soluk ve siyanoze görünümde idi. Genel durum kötü, bilinç kapalı. Göğüs havalanmıyor” ibareleri olduğu görüldü.

Öte yandan muayene raporunda ise “Cilt soluk görünümde, perianal bölgede hasar mevcuttu” ifadeleri yer aldı.

“BİZ BİLİYORUZ ONLARI, SIRIĞA DÜŞTÜ”

Bebeğin ilk muayenesini yapan doktor, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, ailenin bebeği akşam vakti getirdiğini belirterek, “Muayeneyi yapan ilk doktorum. Çocuk geldiğinde yaşamıyordu. Erkeklerden bir tanesi bana ‘rapora düştü yaz’ dedi. Ben durumun şüpheli olduğunu izah ederken erkeklerden biri ‘Hocam ne gibi şüpheler?’ dedi. Açıkça belirttim ve o da ‘Biz biliyoruz onları. Düştü, ondandır o’ dedi bıyık altından gülerek” ifadelerini kullandı.

Dışarıda yaklaşık 50 kişilik kalabalık olduğunu söyleyen doktor, bebeğin annesini de gördüğünü ve bebeğin ölüm haberini verdiğinde ağlayan tek kişinin annesi olduğunu belirtti.

“BEZİNİ AÇALIM DEDİK, KANIMIZ DONDU”

Bebeğin hastaneye düşme beyanıyla getirildiğini anlatan doktor, “Düşme hikayesi var ama görünen bir düşme bulgusu yok. Bebeğin vücudunda yara, çizik, kan yoktu. Bezi tertemizdi. Bezini açalım bir dedik. Kanımız dondu, şok olduk. Meslek hayatımda ilk defa böyle bir şeye şahit oluyorum” dedi.

Düşme vakalarında genelde morluk, iç kanama veya yaralanma bulgularının olduğunu söyleyen doktor, bebekte bu bulguların olmadığını ancak istismar bulgularının uzun sürenin sonucunda oluşan bulgular olduğunu belirtti.

“SADECE ANNEYİ FERYAT EDERKEN GÖRDÜM”

Kalabalığın arasında sadece annenin feryat ettiğini ve kendini yerlere attığını söyleyen doktor, “Ben karar mercii değilim ancak kalp masajı yapılırken hiçbir erkekte gram üzüntü görmedim. Hastanedeki çalışanlardan birisi de benim yanıma gelip şu cümleleri kullandı; “Hocam kendi aralarında ‘fasulye sırığına düştü’ deyip gülüşüyorlar” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE ÇOCUK İSTİSMARI VERİLERİ

2021 yılında çocukların cinsel istismarı suçu kapsamında ceza mahkemelerinde görülen davalardan toplam 29 bin 822 karar çıktı. 2021 yılında alınan karar sayısı 2020 yılına oranla yüzde 32,55 arttı. 2021 yılında açılan davalardaki suç sayısı ise kayıtlara 20 bin 459 olarak geçti. Çocuğa cinsel istismar suçu kapsamında açılan dosyaların oranının, TCK uyarınca açılan tüm dosyalar içindeki oranının yüzde 0,7 olduğu bildirildi. 2001-2021 yılları arasında 15 yaş altı 20 bin 895 çocuk doğum yaptı. Son 20 yılda 15-17 yaş arası doğum yapan çocukların sayısı ise 548 bin 488 oldu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları