27 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

BEYOĞLU İSTİKLAL CADDESİ’NDE DÜN YAŞANAN BOMBALI TERÖR EYLEMİN YANKILARI SÜRÜYOR..

Ana Sayfa » GÜNCEL » BEYOĞLU İSTİKLAL CADDESİ’NDE DÜN YAŞANAN BOMBALI TERÖR EYLEMİN YANKILARI SÜRÜYOR..

Eklenme : 13.11.2022 - 17:48

BEYOĞLU İSTİKLAL CADDESİ’NDE DÜN YAŞANAN BOMBALI TERÖR EYLEMİN YANKILARI SÜRÜYOR..

İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde dün saat 16.20 sıralarında gerçekleşene bombalı saldırının yankıları sürüyor.

DÜNYA LİDERLERİNDEN TÜRKÇE MESAJLAR

Taksim saldırısına uluslararası camiadan kınama ve taziye mesajları geliyor.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre tarafında yapılan açıklamada, “Terörle mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye ile omuz omuzayız” mesajı verildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter’dan “İstanbul’dan şoke edici görüntüler geldi. Tüm Türk halkına ve etkilenenlere en derin başsağlığı dileklerimi sunuyorum. NATO, müttefikimiz Türkiye ile dayanışma içerisindedir” mesajını paylaştı.

Ukrayna lideri VolodimirZelenskiy’nin ardından, Fransa lideri Emmanuel Macron ve İsrail lideri Isaac Herzog da Türkçe mesaj paylaştı.

Macron, Taksim saldırısının, 13 Kasım 2015’de Paris’te 130 kişinin öldürüldüğü saldırının yıldönümünde yaşanmasını hatırlattı.

DÜN YAŞANANLAR..

Caddenin en kalabalık olduğu saatlerde meydana gelen patlamanın ardından bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi gönderildi.

Polis ekipleri, İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı araç ve yaya trafiğine kapattı. Caddeye geçişlere izin verilmezken, Taksim Camisi de kapatıldı. Güvenlik amacıyla helikopterin de havadan denetim yaptığı görüldü.

Peki bu acımasız terör eylemini dün Türkiye nasıl öğrendi? İlk kapsamlı açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

ERDOĞAN: TERÖR KOKUSU VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’ya hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. İstanbul Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamaya ilişkin konuşan Erdoğan, 6 kişinin vefat ettiğini, 53 kişinin yaralandığını bildirdi.

Erdoğan şu bilgileri verdi:

“16.20 sularında İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı saldırıda vefat eden kardeşlerimize Allahtan rahmet yaralılar acil şifalar diliyorum. Hain saldırının hemen akabinde olay yerine hemen emniyet ve sağlık birimleri sevk edilmiş yaralılarımızın süratle çevredeki hastanelere intikali sağlanmıştır. Devletimizin ilgili birimleri bu kalleş saldırının faillerini ve arkasındaki failleri ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’yi ve Türk milletini terörle teslim alma çabaları dün olduğu gibi bugün ve yarın da hedefine ulaşamayacaktır. Milletimiz İstiklal Caddesi’ndeki olayın önündeki ve arkasındaki olayın önündeki ve arkasındaki tüm unsurlarıyla ortaya çıkartılarak faillerinin hak ettikleri şekilde cezalandırılacağından emin olsunlar. İstanbul Valimizden intikal eden rakam 4’ü olay yeri, 2’si ise hastanelerde olmak üzere 6 vefat söz konusu. Yaralı sayımız ise, 53. Bunun dışında çizikti vs. gibi farklı rakamlar gelebilir. Bu rakam valimizden bizzat aldığım rakamdır. Bunlar üzerinde de hastanelerde gerekli müdahaleler yapılmıştır. Yapılıyor. Kısa zamanda bu vatandaşlarımız da taburcu edilecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kesin olarak bu terördür dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, valimin bize aktardığı ilk bilgi burada bir terör kokusu var. Şu an itibarıyla ilk tespitler oradaki kaçışmalar vesaire falan, bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında” diye konuştu.

 

FUAT OKTAY SON DURUMU CANLI YAYINDA AÇIKLADI: YARALI SAYISI 81’E YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay canlı yayında yaptığı açıklamada yaralı sayısının 81’e yükseldiğini açıkladı.

Oktay, ”Saldırganın bombayı patlatması sonucu gerçekleştirilen bir terör eylemi olduğunu değerlendiriyoruz. Tüm kamera kayıtları inceleniyor, hemen yanı başındaki çalışan arkadaşlarımızla, görgü tanıklarıyla gerekli görüşmeler yapılıyor. 4’ü olay yerinde olmak üzere 6 kişiyi kaybetmiş durumdayız. Yakınlarına da tekrar baş sağlığı diliyoruz. 81 de yaralımız var. Bunlardan ikisi ağır yaralı” ifadelerini kullandı.

Oktay ayrıca ”Türkiye’de huzur ve güven hakim. Gerek sınırlarının içerisinde, gerek ötesinde. Biz kararlıyız. Bu olayların arkasında kim varsa, her kim varsa sonuna kadar sadece sınırların içinde değil, dünyanın ötesine de gitse ulaşılacaktır, Türkiye’ye getirilecektir ve yargıya teslim edilecektir. Türkiye eski Türkiye değildir. Bunu herkes böyle bilsin. Türkiye her yönüyle kalkınma yönüyle, huzur yönüyle istikrarı sağlamış bir ülke. Hiç kimse bu tür eylemlerle ne mesaj verebilir ne de yolundan döndürebilir. Türkiye, cumhurbaşkanımızın liderliğinde yoluna devam edecektir. Bu olayı çok yakında çözeceğiz. Sadece bu olayın tetikçilerini, bu tetikçilerin arkasında kim varsa, gerek içeride gerek dışarıda hesabı sorulacaktır” diye konuştu.

RTÜK: YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), patlamanın ardından olaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

RTÜK’ten yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı:

“6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. maddesinde milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir.

Bu durumlarda Cumhurbaşkanı veya görevlendireceği Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan geçici yayın yasağı getirebilir.

Anılan hüküm çerçevesinde 13.11. 2022 tarihinde İstanbul Beyoğlu ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının 13.11.2022 tarih ve 04181 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmiştir.

Yayın yasağı medya hizmet sağlayıcıların anılan patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulmaları, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınmalarını ve bu çerçevede;

-Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

-Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, Resmi Makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarında kesinlikle yer vermemelerini içermektedir. Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur.”

İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Twitter’dan yaptığı paylaşımda sağlıklı bilgilendirme yapacaklarını belirterek bazı uyarılarda bulundu.

İmamoğlu, “İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız. İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız. ”

KIZILAY’DAN AÇIKLAMA

Kızılay, Twitter hesabından yapılan paylaşımda “İstanbul’da meydana gelen patlamanın ardından civardaki hastanelere kan sevkiyatı yapılmıştır. Şu an acil kan ihtiyacı bulunmamaktadır” denildi.

Taksim İstiklal Caddesi’nde henüz neden kaynaklandığı belirlenemeyen bir patlama yaşandı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

Patlamanın ardından polis ekipleri İstiklal Caddesi’ni boşaltılırken, Taksim Camisi de kapatıldı. Güvenlik amacıyla helikopterin de havadan denetim yaptığı görüldü.

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları