4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

BİM-İKTİDAR SAVAŞI VE ERENKÖY CEMAATİ

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » BİM-İKTİDAR SAVAŞI VE ERENKÖY CEMAATİ

Eklenme : 04.12.2022 - 13:37

BİM-İKTİDAR SAVAŞI VE ERENKÖY CEMAATİ

Artı Gerçek’ten Metin Sever İktidarla zincir marketler arasında başlayan büyük tartışmayı kaleme alırken önce Erdoğan’ın Katar dönüşü uçakta yaptığı açıklamalara dikkat çekiyor:

Erdoğan, Katar dönüşü uçakta yaptığı konuşmada uzun zamandır “iç düşmanlar” listesine girmiş olan marketlerle ilgili peşreve devam etti. Belli oldu, “Aç gözlü, kar hırsıyla doymak bilmeyen, milletin kanını emen” yine Erdoğan’ın nitelemesiyle “üç harfliler, arenadaki yaralı gladyatörler gibi seçmenin önüne atılacak.

Erdoğan, açıkça tehdit etti: “Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Bunu halletmek lazım.”

GALİP AYTAÇ’TAN ZEHİR ZEMBEREK ÇIKIŞ

Ancak bu kez Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aytaç’tan çok sert bir tepki geldi. Aytaç, Yeşilçam filmlerinde gömleğinin düğmeleri parçalayıp “Yeteeeeeer” diye bağıran karakter oyuncuları gibi davrandı.

“Bre ahlaksızlar” diye çıkışan Aytaç, “Televizyonda salyalarını akıtarak küfredenlere, bilmedikleri konularda biliyormuş gibi yorum yapanlara, peyniri yumurtayı sadece sofrasında görüp peynirle yumurtayla ilgili yorum yapanlara, bu dünyayı size yaşanmaz kılarım diyecek kadar meselelerden bir haber olan, depoyu basıp günlük tüketim kadar bile olmayan yağları halka dağıtırım diyen iş bilmez yöneticilere, mağaza çalışanlarına söyleyin yöneticilerinize bu işin sonu kötü olacak, size burada ekmek yedirtmeyiz’ diyen yerel yöneticilere, ziraattan haberi olmayan İstanbul Ziraat Odası başkanına, FETÖ terör örgütüyle bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var” dedi.

Zehir zemberek konuşan Aytaç’ın, sözlerinin denizde seken taş gibi seke seke hangi adrese gittiği belli. Kelimelerin zehri İsot biberi gibi ortalığı yakarken, zemberek yerinden fırladı ve en sert cevap, MHP MYK Üyesi Burhan Çoşkun’dan geldi: “BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aytaç denen badem bıyıklı sana ve senin gibi Kırk Haramiler misali her köşe başını tutanlara, yıllardır halkın sırtına kene gibi yapışıp vatandaşın kanını emen asalaklara, FETÖ yanlısı siyaset ve piyasa simsarlarına aman vermeyeceğiz.”

İKTİDARIN YÖNETEMEME HALİ EGEMENLERİ DE BUNALTTI

İktidarla, zincir marketler çatışması ilginç bir evreye gelmiş görünüyor. Çünkü cephede Galip Aytaç olsa bile, Aytaç tüm zincir marketlerin sözcüsü durumunda. Bu konuşma sadece kendi kararı olamaz. Yani işin içinde Şok, A101, Migros gibi ekonominin ağır topları var. Bunların tedarikçileri de düşünülürse irili ufaklı çok sayıda şirketi ilgilendiren bir savaşın tamtamları çalışıyor.

Çatışmayı ilginç kılan ikinci önemli ayrıntı ise BİM’in sahiplerinin Nakşibendi tarikatının Erenköy cemaatine bağlı olması. Kurucu ortakları arasında Erdoğan’ın çok yakından tanıdığı Cüneyd Zapsu, Aziz Zapsu, Yasin El Kadı, Korkut Özal, Mustafa Latif Topbaş, Mehmet Fatih Saraç gibi isimler bulunuyor. Kadir Topbaş’ı da hatırlatalım. Cemaatin Cüneyt Zapsu, Kadir Topbaş gibi isimlerinin bir dönem AKP’de önemli görevler aldığını ve cemaatin ekonomik gücünün bu vesileyle büyüdüğü herkesin malumu. Ancak Kadir Topbaş’ın belediye başkanlığından gönderilmesinden sonra AKP’ye ve Erdoğan’a mesafeli durdukları da biliniyor. Ancak iktidarla sert bir mücadeleye girişmeleri beklenmemeli. Olsa olsa kendilerini korumaya çalışırlar.

Galip Aytaç ve temsil ettiği kesimler, bu nedenle böyle sert bir çıkış yapma ihtiyacı hissetti. Zincir marketler, bu tam saha presi kırabilmek veya yavaşlatabilmek için veryansın etmeyi göze aldı.

Galip Aytaç’ın çıkışı büyük ihtimalle operasyonların önünü kesme çabası.

Bakalım iktidarla zincir marketler arasındaki bu savaş nasıl gelişecek.

İLGİLİ HABER:

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları