BİNALİ YILDIRIM BEKLENDİĞİ ÜZERE İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI

Ana Sayfa » GÜNCEL » BİNALİ YILDIRIM BEKLENDİĞİ ÜZERE İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI

29.01.2019 - 22:28

BİNALİ YILDIRIM BEKLENDİĞİ ÜZERE İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI

TBMM Başkanı ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım CNN Türk’te yayınlanan 40 soru programında TBMM koltuğunu adaylık başvurusu başladığı andan itibaren bırakacağını açıkladı. Yıldırım,”İstifa meselesi ile vatadaşı meşgul etmememiz gerekiyor, anlamsız yere istifa edip etmeyeceğim konuşuluyor. Benim için Meclis Başkanlığı görevi 18 Şubat’tan itibaren tamamdır” diye konuştu.

Yıldırım açıklamasının devamında, ” istifa et-etme gibi laflarla gündemin meşgul edilmesinin İstanbul’a bir yararı yok. Hiç aklımın köşesinden geçmeyen laflar edliliyor. Ben çıktığım yoldan geri dönmem. İBB Başkanlığı için aday olduk. Bizim için hedef; İstanbullularındesteğini alarak bu mübarek şehre hizmet etme imkanı bulmak” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları:

HDP açıklaması

“Bizim açımızdan fark etmez. İster aday çıkarsınlar, ister çıkarmasınlar. İstanbul Türkiye’nin özeti. İstanbul’da Türkiye’nin her tarafından vatandaşlarımız var. Dolayısıyla biz tüm İstanbulluların desteğine talibiz. HDP’nin verdiği mesaj bellidir, ‘Millet İttifakı’nı destekleyeceğiz’ demektir bu. Kimse Kürtlerin oyunu çantada keklik görmesin. Türkiye’nin en büyük dertlerinden birisi terördür. Başbakan olduğum gün ‘terörü Türkiye gündeminden düşüreceğiz’ dedim. Bugün terör gündemin ilk maddesi değil. Bugün Türkiye’nin her yerinde güvenlik sağlanmıştır, terör belası gündemi meşgul etmekten çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul Projesi 
“İstanbul’un felaketine sebep olacak bir proje gibi gösterme gayretleri var, dış yayınlarda hep bu böyle işleniyor. Çünkü ne olacak? Boğaza alternatif oluşturuyor. Boğaza alternatif oluşturmasının hem ulusal güvenliğimiz açısından hem de stratejik menfaatlerimiz açısından çok büyük önemi var.”

İstanbul’un trafik sorunu 
“Ben bu işi Türkiye’de yaptım, yaparım. 22 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. 26 havaalanını 55’e çıkardık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük gönülleri, insanları, milleti birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürmeyiz. Bugün her tarafa uçakla seyahat etmek mümkün. 15 milyon 200 bin hemşehrimiz Türkiye’nin bir yerinden geliyor. Memleketlerine 10 yıl önce 15 yıl önce giderken ne çileler çekiyorlardı şimdi nasıl gidiyorlar. İstanbul’un trafik sorununu çözeceğiz. Dürüst olalım hiç kimse benden ‘İstanbul’un trafik sorunu olmayacak’ demesin. Ben akışkanlığı vaat ediyorum. Yani trafikte dur kalk yapmakla ömür tüketmeyecek insanlar. Gününün bir saatini trafikte bekleyerek geçirmeyecek. Az da olsa sürekli trafik akacak. Gününün 1 saatini trafikte bekleyerek geçirmeyecek. Az da olsa, 20 – 30 kilometre ile trafik akacak. İstanbul’un en büyük problemi, 20 kilometrelik bir alanda. Tüm trafik burada akıyor. Dolayısıyla bunun çözümü toplu taşımanın, raylı sistemin arttırılmasından geçiyor. Şu an yüzde 20’nin altında bir pay alıyor. 30 milyon yolculuğun yüzde 20’si raylı sistemle yapılıyor. Projeler tamamlandığında yüzde 50’si seyahat etmiş olacak. Böylece trafikte ciddi bir rahatlamayı göreceğiz. Birkaç sene içerisinde değiştirilebilecek bir durum.” Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :