BİNALİ YILDIRIM’IN TREN KAZALARIYLA BELİRLENMİŞ KADERİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » BİNALİ YILDIRIM’IN TREN KAZALARIYLA BELİRLENMİŞ KADERİ

09.07.2018 - 14:24

BİNALİ YILDIRIM’IN TREN KAZALARIYLA BELİRLENMİŞ KADERİ

11 yıl üst üste görev olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en uzunsüreli görev yapan Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Binali yıldırım , AKP hükümetlerinin en icracı bakanı olarak öne çıktı. 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yapan Yıldırım, AKP iktidarının en çok önem verdiği ulaştırma projelerinin bir çoğunu bakan olarak yürüttü.

Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna oturmasının ardından en büyük sınavla Sakarya Pamukova’da yaşanan hızlandırılmış tren faciası ile karşılaştı.

Binali yıldırım , 41 kişinin öldüğü Pamukova’daki tren kazasının ardından, istifa etmesi gerektiği yolundaki eleştirilere “Ben çok rahatım. O direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim. Bu seferlerle ilgili olarak 600 kişinin imzası var” diyerek cevap vermişti.

Kazanın ardından dönemin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkındaki soruşturma izni kazadan 3.5 ay sonra ekim ayında verilmiş, bu izin de 2005 Mart’ında Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırılmıştı.

22 Temmuz 2004 günü meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın ardından yapılan yargılama ise 10 yıl sürdü.

Pamukova ilçesi Mekece mevkiinde 22 Temmuz 2004 tarihinde 41 kişinin ölümü, 89 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan hızlandırılmış tren davası10 yıl sonra sonuca bağlandı. 7 buçuk yıllık zaman aşımı sonrası 20 Ocak 2012 yılında zaman aşımından dolayı düşen dava, yeniden açılmış ve kararlar verilerek Yargıtay’a gönderilmişti.

Yargıtay’ın zaman aşımının kaldırılmasına yönelik kararına uyan Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘Taksirle Demiryolu Kazası tehlikesine sebebiyet verme’ suçlarından yargılanan birinci makinist Fikret Karabulut’u 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve bin 500 lira para cezası, ikinci makinist Recep Sönmez’i ise 1 yıl 15 gün hapis ile 150 lira para cezasına çarptırdı.

Recep Sönmez’in cezası ertelendi. Aynı davanın sanığı olan tren şefi Köksal Coşkun’un beraat kararı daha önce yüksek mahkemece onanmıştı.

 YILDIRIM’IN VEDASI DA FAİCAYLA OLDU

Anayasa değişikliği ile lağvedilen başbakanlık makamının son başbakanı olarak tarihe geçen Binali yıldırım , ulaştırma bakanlığı koltuğunda en uzun süre oturarak rekor kırarken, göreve başladığında Türkiye’nin en büyük tren facialarından biriyle iş başı yapmıştı. Yıldırım’ın başbakanlığa vedası da yine büyük bir tren faciası ile oldu ve Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlaması ile resmen sona erecek başbakanlık görevinin son gününde de Çorlu ‘da yaşanan ve 24 kişinin yaşamını yitirdiği büyük bir facia ile görevi bırakıyor.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :