4 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

BİR AVUÇTULAR DENİZ OLDULAR, DENİZ GEZMİŞ, HÜSEYİN İNAN, YUSUF ASLAN İDAM EDİLMELERİNİN 50. YILINDA ANILIYORLAR

Ana Sayfa » GÜNCEL » BİR AVUÇTULAR DENİZ OLDULAR, DENİZ GEZMİŞ, HÜSEYİN İNAN, YUSUF ASLAN İDAM EDİLMELERİNİN 50. YILINDA ANILIYORLAR

Eklenme : 03.05.2022 - 8:51

BİR AVUÇTULAR DENİZ OLDULAR, DENİZ GEZMİŞ, HÜSEYİN İNAN, YUSUF ASLAN İDAM EDİLMELERİNİN 50. YILINDA ANILIYORLAR

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan… 1968 gençlik hareketi önderlerinden olan Üç Fidan, 6 Mayıs 1972’de idam edildi. Emperyalizme karşı bağımsız, eşit ve özgür bir hayat için mücadele eden Üç Fidan, idam edilmelerinin 50’inci yılında ‘Bir Avuçtular Deniz Oldular’ isimli sergiyle İstanbul’da anılacak. Sergi Kadıköy Belediyesi tarafından Caddebostan Kültür Merkezi’nde perşembe günü açılacak. 30 Haziran Perşembe gününe kadar gezilecek sergide, Deniz Gezmiş ve onunla özdeşleşen yeşil parkası, hukuk fakültesi öğrencisi olduğu dönemde katıldığı eylemlerde giydiği paltosu, yargılanırken üzerinde bulunan bej hırkası, idama giderken ayağında bulunan postalları, kıyafetleri ve cezaevindeki son günlerinde yanında olan özel eşyaları ile kitapları yer alacak. 23 yaşında idam edilen Hüseyin İnan’ın “Babam, ayağımdaki bu lastik ayakkabıları görünce üzülmesin. Ayakkabımı bile giymeden beni apar topar buraya getirdiler. Ayakkabılarım cezaevinde kaldı. Onlara hediyem olsun” diyerek babasına haber gönderdiği, idama giderken giydirilen lastik ayakkabıları, idamından sonra ailesine teslim edilen özel eşyaları, kitapları ve cebinden çıkan 19 lira 35 kuruş parası da sergiyi gezenlerin göreceği eşyalar arasında.

HÜCRELER CANLANDIRILDI

68 kuşağının ve tüm devrim şehitlerinin anısına düzenlenen sergide, Sinan Cemgil’in oğlu Taylan Cemgil tarafından saklanan özel mektupları, okul yıllarına ait eşyaları ve kitapları da yer alacak. Ziyaretçiler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın 6 Mayıs 1972’de idam edilmeden önce kaldığı Mamak Askeri Cezaevi’nin hücrelerini de yakından görebilecek.

bir-avuctular-deniz-oldular-1010682-1.

KİTAP HAZIRLANDI

Ressam Bedri Baykam ve Turgut Kahraman’ın tablolarının da yer alacağı sergide Kadıköy Belediyesi tarafından sergiyle aynı adı taşıyan bir kitap da hazırlandı. Kitabın önsözünü Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı yazdı. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın yakalanma, mahkeme ve idam süreçlerini anlatan kitapta, dönemin gazetelerinde çıkan haberler, yazılar ile aile albümlerinden fotoğraflar da yer alıyor. Genel Yayın Yönetmenliğini Dinç Çoban’ın yaptığı kitabın proje koordinatörlüğünü Sedef Narçın üstlendi.

kaynak: Birgün

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları