BİR TEHDİT DE ALMANYA’NIN ATİNA BÜYÜKELÇİSİ’NDEN: ”TÜRKİYE YAKINDA AB’NİN SOPASINI GÖRECEK”

Ana Sayfa » GÜNCEL » BİR TEHDİT DE ALMANYA’NIN ATİNA BÜYÜKELÇİSİ’NDEN: ”TÜRKİYE YAKINDA AB’NİN SOPASINI GÖRECEK”

19.09.2020 - 8:53

BİR TEHDİT DE ALMANYA’NIN ATİNA BÜYÜKELÇİSİ’NDEN: ”TÜRKİYE YAKINDA AB’NİN SOPASINI GÖRECEK”

 

Almanya’nın Atina Büyükelçisi Ernst Reichel, Doğu Akdeniz krizindeki tutumu nedeniyle “Türkiye’nin yakında Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin sopasını göreceğini” söyledi.

Ülkesinin AB Dönem Başkanı olduğunu hatırlatan Reichel, 24-25 Eylül’deki AB Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının gündemde olduğunu belirtti.

BBC’nin Greek City Times sitesinin haberinden aktardığına göre, Yunanistan Parlamentosu Avrupa Daimi Komitesi’nde konuşan Reichel, “Karşımızda zor bir komşu var. Bu bir sorun çünkü sadece Türkiye değil başka bir zorlu komşu olan Rusya da var. Türkiye’yi ikna etmek zorundayız. Mesele nasıl ikna edeceğimiz. Bence doğru cevap havuç ve sopa yaklaşımı. AB Konseyi’nin çok yakında Türkiye’ye sopasını göstereceğini söylemek istiyorum” diye konuştu.

Alman Büyükelçi konuşmasına şöyle devam etti: “Zorlu bir dönemden geçiyoruz. Almanya dönem başkanlığı için Türkiye meselesi çok önemli. Bu mesele dönem başkanlığımıza başlarken sunduğumuz raporda yer almıyor. Çünkü zaman içinde işler değişti.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın konuyla yakından ilgilendiğini belirten Reichel şöyle devam etti: “Başbakan askeri çatışmanın önlenmesini, gerilimin azaltılmasını ve deniz yetki alanlarının barışçıl bir şekilde belirlenmesini kişisel meselesi olarak görüyor. Ve şimdiye kadar da bir miktar başarı elde etti. Araştırma gemisi Oruç Reis geçen hafta sonu Meis’ten çekildi. Başarabilirsek yakında bir sonraki aşama olan istikşafi görüşmelere geçeceğiz.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :