21 Nisan 2021 - Hoş geldiniz

BİTLİS’TE 11 ŞEHİDİN VERİLDİĞİ KAZANIN ARDINDAN GÖZLER DÜŞEN HELİKOPTERDE

Ana Sayfa » GÜNCEL » BİTLİS’TE 11 ŞEHİDİN VERİLDİĞİ KAZANIN ARDINDAN GÖZLER DÜŞEN HELİKOPTERDE

Eklenme : 05.03.2021 - 8:57

BİTLİS’TE 11 ŞEHİDİN VERİLDİĞİ KAZANIN ARDINDAN GÖZLER DÜŞEN HELİKOPTERDE

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzun yıllar bölgede helikopter pilotu olarak görev yapmış bir subay kazayla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. İki önemli eksikliğe dikkat çeken emekli subay bunları yeteri kadar meteoroloji istasyonu kurulmaması ve helikopterlerde aletli uçuşun yapılmasına imkan verecek donanımın sağlanmaması olarak sıralıyor.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre emekli subay şöyle konuştu: 

SAĞLIKLI HAVA DURUMU BİLGİSİ ALINAMIYOR

“Bölgede yeteri miktarda meteoroloji istasyonu yok. Çevredeki büyük illerde bulunan havalimanlarının meteoroloji birimlerinden aldığımız bilgilerle uçmaya çalışıyoruz. Ama bu sağlıklı değil. Zira bölgenin coğrafyası gereği hava durumu çok değişken olabiliyor. Açık raporu alıp havalandıktan kısa bir süre sonra sert bir havayla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Pilotlara havadaki ani değişimleri iletecek bir sistem yok.

HELİKOPTERLERDE ALETLİ UÇUŞ YAPILAMIYOR

Helikopterlerimiz hâlâ VFR şartlarda görerek uçuyor. Doğru dünyanın birçok ülkesinde de helikopterler VFR uçuyor ama o ülkeler bize göre dümdüz… Doğu Anadolu Bölgesi’nin coğrafyası buna uygun değil. 40 yıldır IFR yani aletli uçuş şartları için hiçbir seyrüsefer donanımı sağlanamadı.

“BU ŞARTLARIN 40 YILDIR DÜZELTİLEMEMESİ KABUL EDİLEMEZ” 

Yeteri miktarda meteoroloji istasyonu olmaması ve hala görerek şartlarda uçulmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı ve Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Oktay Erdağı, “Bu helikopterin düştüğü bölgede daha önce de kazalar oldu.  Yazıktır, günahtır, ayıptır. 40 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Hala bölgede bu imkanların sağlanamaması hakikaten büyük bir eksikliktir” diye konuştu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları