29 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

BM GÜVENLİK KONSEYİ, DUHOK’TAKİ SALDIRI İÇİN ACİL TOPLANDI. IRAK TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI, ANKARA ORTAK SORUŞTURMAYA HAZIR

Ana Sayfa » DÜNYA » BM GÜVENLİK KONSEYİ, DUHOK’TAKİ SALDIRI İÇİN ACİL TOPLANDI. IRAK TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI, ANKARA ORTAK SORUŞTURMAYA HAZIR

Eklenme : 27.07.2022 - 9:05

BM GÜVENLİK KONSEYİ, DUHOK’TAKİ SALDIRI İÇİN ACİL TOPLANDI. IRAK TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI, ANKARA ORTAK SORUŞTURMAYA HAZIR

Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Türkiye’nın Duhok’ta meydana gelen biri çocuk 9 kişinin öldüğü saldırıyı Irak’la birlikte soruşturmaya hazır olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey, Irak’ın kuzeyindeki Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde meydana gelen saldırıyı görüşmek için salı günü New York’ta acil toplandı. Irak, saldırı hakkında Türkiye’yi suçlarken Ankara bu iddiaları reddediyor.

ABD merkezli haber ajansı Associated Press’in aktardığına göre toplantıda Irak Dışişleri Bakanı, topraklarındaki tüm Türk askerlerin çekilmesini isterken; Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı da Türkiye’nin “Irak’ta saklanan teröristleri kovalamaya devam edeceğini” ifade etti.

BMGK toplantısının başında Hennis-Plasschaert, Türkiye ve Irak’ın bölgeye yapılan topçu ateşiyle ilgili ortak bir soruşturma yürütmeye hazır olduğunu ifade etti. BM Temsilcisi, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin kendisiyle yaptığı konuşmada, “Ortak veya bağımsız; soruşturma kapsamlı ve saydam olmalı” dediğini aktardı. Kazımi’nin, “Bölgede spekülasyonlara, inkarlara, yanlış anlaşılmalara ve yükselen tansiyona son vermek için bu gerekli” dediği belirtildi.

Hennis-Plasschaert, “Türkiye de tam olarak ne olduğunu belirlemek için Irak’la birlikte çalışmaya hazır” dedi.

Bağdat’ın elinde saldırının Türkiye tarafından yapıldığını gösteren “kanıtlar” olduğunu iddia eden Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hussein, Güvenlik Konseyi’ne olayın incelenmesi için uluslararası ve bağımsız bir soruşturma ekibi kurulması çağrısı yaptı. Hussein, Türkiye’nin “bariz saldırganlık” yaptığını iddia etti.

Toplantıdan sonra Irak’ın ortak soruşturmaya da açık olduğunu belirten Hussein, Türkiye’nin kendileriyle konu hakkında temas kurmadığını ve soruşturma için resmi davet yollamadığını ifade etti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Öncü Keçeli buna karşılık olarak, “Türkiye’nin gerçeği ortaya çıkarmak için gerekli her adımı atmaya hazır olduğunu açıkça vurguladık” dedi. Keçeli, birçok farklı seviyedeki Türk yetkilinin benzer mesajlar verdiğini belirtti.

“Bazı Iraklı yetkililerin Türkiye gibi gerçeği bulmak istediğini” söyleyen Keçeli, bazılarının ise bir “karalama kampanyası” yürüttüğünü ifade etti.

Irak Dışişleri Bakanı ise “PKK’nın aylardır saldırıya uğrayan bölgede bulunmadığını” iddia ederek saldırıdan Türkiye’nin sorumlu olduğundan emin olduklarını ifade etti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları